Dün rüya, yarın hayaldir Dünü mutlu, yarını umutlu yapan bugündür. Onun için bugüne iyi bak, Gülümse.. Halil Cibran [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

SİNCAN ŞEHİDLER LİSTESİ

SİNCAN ŞEHİDLER LİSTESİ

SİNCAN ŞEHİDLER LİSTESİ

Hazırlayan: Bekir YALÇINKAYA
Yeni Güç Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

Sincan ilçemizde 2006 Ağustos’u itibariyle bir Şehitler Kronolojisi hazırlamış ve Yeni Güç gazetemizin 26 Eylül 2006 tarih ve 43. sayısında demiştik ki: "Sincan Belediyesi’nce düzenlenen Şehitler Listesi ile Kaymakamlık tarafından düzenlenen listelerde rakamlar birbirini tutmuyor. Belediyenin listesinde 32 olarak görülen şehit sayısı Kaymakamlık listesinde ise 38 olarak görülüyor. Bu 38’in üçü resimli ama isimsiz olarak tabelada yer alıyor. 19 şehid her iki listede de yer alırken belediyenin listesinde olmayan şehid 13, Kaymakamlık listesinde 19.”
Peki, o günün şehid tabelalarında yer alan isimler birimler itibariyle nasıldı?

İşte o liste:
Sincan Belediyesi’nin Şehidlik Parkı 15 Eylül 2006 listesi:

SAĞ TABELA

1-Abdullah Şener
2- Zülfikar Kaya
3-İbrahim Çiçek
4-Birol Gölemen
5-Serkan Öğütçü
6-Abdullah Kanat
7-Selçuk Tiryaki
8-Mesut Batı
9-Mesut Bilgin
10-Adil Arınmış
11-Osman Karabulut
12-Zülfü Çelik

SOL TABELA

1-Mehmet Bayar
2-Hikmet Dursun
3-Orhan Meşe
4-Taner Öt
5-Mustafa Çinik
6-Bahtiyar Er
7-Mehmet Akif Şentürk
8-Mehmet Akkaya
9-Nezir Yılmaz
10-Adem Pamukçu
11-Sabri Baran
12-Fatih Tezel
13-Erdal Koçak
14-Zülfikar Özgen
15-Faruk Çam
16-Cafer Akıncı
17-Halim Naneci
18-Erkan Birkiş
19-Ahmet Doğan
20-Cevdet S. Cansev
Buna göre 2006’daki listeye sonradan ilâve edilen şehid sayısı 12 ve o isimler de şunlar: Mehmet Metin, Süleyman Zeytün, Sefa Subaşı, Metin Altun, Kerem Beksiz, Olcay İnce, Rahmi Sarıoğlu, Emrah Yiğit, Bayram Yldırım, Serdar Erdem, Soner Çankaya ve Harun Cihan. Listeden çıkarılan ise: Zülfikar Kaya.
Peki yayınımızın ardından yapılan yeni bir düzenleme ile bu iki tablo nasıl?

SAĞ TABELA

1-Mesut Bilgin
2-Abdullah Kanat
3-Mesut Batı
4-Mehmet Metin
5-Süleyman Zeytün
6-Abdullah Şener
7-İbrahim Çiçek
8-Serkan Öğütçü
9-Sefa Subaşı
10-Metin Altun
11-Adil Arınmış
12-Selçuk Tiryaki
13-Birol Gölemen
14-Kerem Beksiz
15-Olcay İnce
16-Osman Karabulut
17-Rahmi Sarıoğlu
18-Emrah Yiğit
19-Bayram Yıldırım
20-Zülfü Çelik
21-Serdar Erdem
22-Soner Çankaya
23- Harun Cihan

SOL TABELA

1-Bahtiyar Er
2-Sebahattin Öremiş
3-Erdal Koçak
4-Azim Sağlam
5-Mehmet Akkaya
6-Cafer Akıncı
7-Taner Öt
8-Nezir Yılmaz
9-Sabri Baran
10-Adem Pamukçu
11-Hikmet Dursun
12-Mehmet Akif Şentürk
13-Gürbüz İpek
14-Mustafa Kale
15-Mehmet Bayar
16-Faruk çam
17-Orhan Meşe
18-Mustafa Çinik
19-Ali Çalışır
20-Fatih Tezel
21-Zülfikar Özgen
22-Halim Naneci
23-Erkan Birkiş
24-Ahmet Doğan

Buna göre 2006 Eylül’ündeki mevcut listeye ilâve edilen isimler; Sebahattin Öremiş, Azim Sağlam, Gürbüz İpek, Mustafa Kale ve Ali Çalışır olurken 2006 listesinden çıkarılan isimler ise Zülfikar Kaya ve Cevdet S. Cansev.
Daha önce Sincan Belediyesi Şehidler Parkı şehidliğinin sağ bölümünde Abdullah Şener’den sonra 2. sırada yer almakta iken 2008’de liste dışı bırakılan isim Zülfikar Kaya’nın ne Kaymakamlık, ne de Genelkurmay listelerinde Sincan şehidleri olarak adı geçmiyor. Böylece Sincan Belediyesi geçmişteki eksik olan 17 şehid ismini listeye alarak Genelkurmay’ın dahi tavsiye ettiği ve H. Hüseyin Keskin Tank Kurmay Albay Kurmay Başkanı ile Tank Yarbay Personel Şube Müdürü Caner Büyükyılmaz imzalı en sağlıklı Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı Şehid Listesi itibariyle 47 isime birebir ulaşmış bulunuyor. Buna rağmen bir süredir üzerinde durduğumuz net ve sağlıklı bir Şehidler Bilgisi’ne hâkim olmamız ve bazı eksikliklerin ortaya koyduğu flu havadan uzak kalabilmemiz açısından birkaç noktayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

PEKİ SİNCAN’DA KAÇ ŞEHİT MEZARI VAR?

Hürriyet’n 9 Nisan 2008 tarihli Başkent Özel Ankara ekindeki bir habere göre Sincan’da gerçekten 33 şehid mezarı var mıdır? Elbette hayır. Bugün, bu noktada, dün gibi, geleceğin günlerinde yine böyle muhayyel haberlere mahal vermemek adına Sincan kamuoyuna şehidlerin bilgileriyle birlikte bir liste sunuyorum.
Kapısında "her nefis ölümü tadacaktır" yazan Sincan Kara Şükrü Mezarlığı’nda; 10.08.1989 tarihinde Adıyaman’daki çatışmada şehid düşen Jandarma Kıdemli Astsubay Çavuş Nezir Yılmaz.
Sincan Çimşit Mezarlığı’ndaki Sincan İşçi Emeklileri Şube Başkanlığı’nca tanzim edilen Sincan Şehitliği’nde; 21.08.1997’de Iğdır Tuzluca’da elektrik çarpması sonucu şehid olan Piyade Er Abdullah Kanat, Tunceli’deki çatışmada 16.07.1995 günü şehid düşen Jandarma Onbaşı Zülfikar Özgen, Etimesgut Topçular’da kayıtlı,19.08.1985’te bir çatışma sonucu şehid düşen Uzman Onbaşı Çetin Ertaş, Hakkari baskınında 16.07.1999’da şehid olan Uzman Çavuş Mehmet Bayar, 29.09.2000’de gaz kaçağı patlamasıyla Ankara’da şehid olan sivil işçi Hüseyin Bulat, 25.09.1993’te Diyarbakır’daki çatışmada şehid düşen Piyade Komando Er Bayram Yıldırım, Mardin’de Operasyon dönüşü kaza ile 10.08.1994’te şehit düşen Ali Çalışır ve Bitlis’te pusuya düşürülerek 02.08.1994’te şehid olan Adem Pamukçu olmak üzere 9 şehid.
Bu şehidler listesine Sincan köyleriyle, civar köylerde defnedilen; Peçenek’te mezarı bulunan Şırnak Uludere’deki çatışmada 11.05.1995’te şehid olan K. Piyade Onbaşı Fatih Tezel, Van Başkale’de araçın mayına basmasıyla 05.07.1995’te şehid olan Kara Ulaştırma Onbaşı Ahmet Doğan, Gökler Köyü’nde defnedilen 14.07.1993’te Mardin çatışmasında şehid düşen Jandarma Başçavuş Mehmet Akkaya ve Şırnak Maden Karakolu’ndaki çatışmada 08.01.1994 günü şehid düşen Deniz Piyade Komando Er Abdullah Şener,
Mezarı Ayaş’ın Feruz Köyü’nde bulunan Siirt Eruh’taki çatışmada 14.12.1999 günü şehid olan Jandarma Er Adil Arınmış ile Bitlis’teki çatışmada 06.04.1994’te şehid düşen ve Ayaş’ın Bayram Köyü’ne defnedilen Jandarma Komando Onbaşı Halim Naneci’den müteşekkil 6 ismi daha katacak olursak bile sayı 15 ile sınırlı kalıyor.

YA DİĞER ŞEHİTLER NEREDE?

İsmen sıralayacağımız Sincan Şehitleri listesinde yer alan diğer isimlerden Cafer Akıncı Kızılcahamam’da, Emrah Yiğit Karşıyaka Mezarlığı’nda, Faruk Çam Çorum Bayat’ta, Harun Cihan Trabzon Beşikdüzü’nde, Metin Altun Ardahan Göle’de, Mesut Batı Çanakkale’de, Olcay İnce Çankaya Beytepe’de, Rahmi Sarıoğlu ile Selçuk Tiryaki Polatlı’da, Sefa Subaşı Haymana’da, Serdar Erdem Elmadağ’da Süleyman Zeytün Krıkkale Sulakyurt’un Âli Köyü’nde ve Taner Öt de Edirne’de bulunuyorlar.
Taşrada bulunan şehid sayımız ise 13.
Sincan ikâmetli şehidlerin ekseriyeti Cebeci Askeri Şehitliği’nde. Cebeci Askeri şehitliği’nde defnedilen 20 şehidimizin isimleri de şöyle: Azim Sağlam, Birol Gölemen, Cevdet S. Cansev, Erkan Birkiş, Erdal Koçak, Gürbüz İpek, Hakan Bayrak, Hikmet Dursun, İbrahim Çiçek, Mehmet Akif Şentürk, Mesut Bilgin, Mustafa Çinik, Mustafa Kale, Orhan Meşe, Osman Karabulut, Sabri Baran, Selahattin Öremiş, Serkan Öğütçü, Soner Çankaya ve Zülfi Çelik.
Bu durumda; Sincan’da 9, Sincan civarı köylerde 6, taşra il ilçelerde 13 ve Cebeci Askeri Şehidliği’nde de 20 olmak üzere toplam 48 şehid Sincan’a ait görünüyor.
Bu rakam peki niçin Sincan Belediyesi Şehidliği’nde 47? Zira Sincan Mezarlığı’nde İşçi Emeklileri Sincan Şubesi tarafından yaptırılan Sincan Şehidliği’nde yer alan Çetin Ertaş’ın ikâmeti Etimesgut’a bağlı Topçu Mahallesi olduğundan Sincan listelerinde görünmüyor. Böylece sayıda 47 ile sınırlı kalıyor. Peki bu durumda Sincan Belediye listesi tam mı? Hayır..

MEZARLARI SİNCAN VE ÇEVRE KÖYLERDE BULUNAN ŞEHİDLERİMİZ

Analiz yoluyla konuyu ele alırsak; sağlıklı ve kalıcı bir bilgiye ihtiyaç duyulan ve hiçbir yerde kaydı olmadığı halde ilçemiz Sincan’daki kurumlarda yer alan şehidlik listelerindeki bazı isimlerin en güvenilir kurum olan Zırhlı Birlikler listesiyle uygunluk sağlamaması ve gazetemizde tarafımızdan daha önce de bu uyumsuzluğa dikkat çekilmesine rağmen aynı listelerin muhafaza edilmesi elbette bir zaafiyetin işaretidir.
"Gazetemizde haberi çıkana kadar yerel yönetim aynı tabloyu muhafaza ederken yerel yönetimin çalışkan Sosyal ve Kültür İşleri Müdürü Önal Bayır’ın listeleri yeniden gözden geçirdiği ve yeni listenin en net haliyle ortaya çıkmasını sağladığı kanaatindeyim. Buradan geçmişte eksikleri bulunan Şehidlik Parkı’nın Sincan’a gelen her ziyaretçiye en doğru bilgileri verici nitelikte olması bizleri de memnun eder" diyerek analize devam ettiğim hafta içinde, Önal Bayır’dan bir telefon aldım. Telefon muhteviyatı bizde kalsın.. Buluştuğumuz müdürlük makamında, birim çalışanları Recep Sivri ile de uzun süreli bir istişarede bulunduk. Daha önceki, yani 2006’daki neşrimizin evveline dayanan listeler dahil, son listelerin Hakan Bayrak ve Cevdet S. Cansev olmak üzere 2 eksiğine rağmen hazırlanmasında çok büyük gayret sarfettiklerini ve ev ev irtibata geçerek Sincan menşeili şehidlerimizin tesbitine çalıştıklarını ifade eden Bayır ve arkadaşlarını elbette tebrik ediyorum. Zira Genelkurmay’ın bile ’sağlıklı liste’ olarak işaret ettiği ve ’oradaki Albay’ımızda en net liste var’ dediği ’Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı Şehid Listesi’nde dahi bulunmayan isimleri ortaya çıkarmaları takdire şayandır. Bu bakımdan bu hususu da belirtme ihtiyacı duydum.
Şimdi konuyu Sincan Belediyesi’nin Şehitler Listesi açısından bağlayacak olursak şu üç unsuru da tamamlamaya ve net listeyi ortaya koymaya mecburuz;
1-Kaymakamlık listesinde halâ bulunan ve Bayır’ın, ailesi Keçiören’e taşındığı için 2006 listelerinden düşürdüklerini ifade ettiği Hakan Bayrak ile diğer şehid Cevdet S. Cansev’i yeniden listeye almalıyız. (Zülfikar Kaya’nın geçmişteki listeden düşürülmesi ise isabetli bir karar. Zira Kaya hiçbir listede yok ve listeye nasıl girdiği de meçhul.)
2-Hiçbir listede defnedildiği yer bilinmeyen şehid Halim Naneci’ye gelince; annesi Süheyla Hanım’la yaptığım telefon görüşmesiyle, oğlu Halim Naneci’nin mezarının Ayaş’ın Bayram Köyü’nde olduğunu da öğrenmiş ve biz kendi listemize almış bulunuyoruz. Bununla ilgili notun diğer listelerde de yer alması gerekiyor. Mehmet Akkaya, Birol Gölemen ve Adil Arınmış’ın şehadet tarihleri ise kurumlarda farklı farklı. Bunlara sonraki bölümlerde değiniyoruz.
3-Belediye listelerinde sadece asker olarak yer alan şehidlere, emniyet güçlerimizden bekçi ve polis memurlarının da alınması, bir anlamda ’Sincan listesine dahil şu kadar şehid var’ dememizi sağlar.
Ama, Hürriyet gibi potansiyel sahibi bir gazetenin bile çelişkiler içine düştüğü ve 9. Nisan. 2008’de verdiği haberde: "Tören mezarlıkta bulunan 33 şehidin mezarına çiçek konulmasıyla sona erdi" dediği yerdeki Sincan Mezarlığı’na dönüp bakacak olursak, hoş mu karşılanır veya bu, millete: ’olmaz böyle şey’ mi dedirtir, kararı siz verin.
Şimdi esasa gelelim ve aymazlık mı diyelim? Tashih mi, boş vermişlik mi? Genel bilgi noksanlığı mı? Bürokrat tembelliği mi? Kurumlar arası istişare sıkıntısı mı? Adını her ne koyarsanız koyunuz, efendim bu olmaz! olamaz.!
"Bütün paftaları itibariyle bu mezarlıkta tamı tamına 30 bayrak dikili, 31 mezar var. Var da bu mezarların başına dikilen bayraklar, şehid mezarlarıyla karıştırılıyor olmalı ki ’parmak hesabıyla bayrak sayanlara göre Sincan Mezarlığı’nda da 33 şehid mezarı var.’
Binlerce mezarın arasında bazı ailelerin hassasiyetine yenik düşerek şehid olmayan yakınlarının mezar başlarına bayrak dikmeleri acaba ne derece doğru. Sadece şehitlere mahsus bu remiz ve rümuzun sivil kesimlerce kullanıldığı mezarlıktaki işte o şehidler kategorisine girmeyen 15 kişilik liste: Şiranlı Yunus Emre Kılıç, Ayhan Kıyık, Yılmaz Çabuk, Hümmet Çelik, Mustafa Dolasi, Yunus Emre Erol-Aykut Abacı (isimlerinden müteşekkil iki kişilik tek mezar), İsa Kaykaç, Fermane Hacet, Fevzi Özdemir, Haşim İnan (Aydın Polis Okulu arkadaşlarının hatırası), Özgür Murat (Kr. Hv. Astsubay Çvş.), Emin Aynı (Kıd. Yüzbaşı), Mezar taşında Şehid yazılı Şahin Kocabay ve yine mezar taşında şehid oğl. Kard. yazılı Ahmet Serin."
İşte buna rağmen hangi 33 şehidin mezarına çiçek konuldu, bilemem. Ama o törende başta İlçe Kaymakamımız Ertan Yüksel ile Belediye Başkanımız Hasan Altın da vardı. Zaten Mezarlık Müdürlüğü orada bâki. Şimdi, bu iş nasıl bir iştir de; askerde cinayet sebebiyle önce şehid telâkki edilen ve Kara Şükrü’deki asker de olsa mezarı başına bayrak dikilip, sonra da isabetli bir karar ile bayrağı kaldırılan örnekte olduğu gibi doğru bir hâl ve hareket, neden Çimşit Mezarlığı’nda gerçekleşmez? Buna şaşıyorum ve bunun telâfisini de yetkililerden bekliyorum.
Gelelim bir başka mevzuya: İşçi Emeklileri Sincan Şubesi tarafından hazırlanan ve Sincan protokolüyle açılışı yapılan, yapılışına memnun olduğumuz Sincan Şehitliği’ndeki 13 şehidden 8’inin ismi ilçemizle Etimesgut’u içine alan karma listede geçmiyor. Şehidliğin açılışı öncesi görüştüğümüz ileride gerekçelerine yer vereceğimiz Başkan Salim Çavunt; verdiği bilgiler dolayısıyla; Zülfikar Özgen, Çetin Ertaş, Abdullah Kanat, Mehmet Bayar ve Hüseyin Bulut’un (Bulat olacak) bulunduğu listede yer alan Bülent Türk, Deniz Yılmaz, Murat Çelik, Emre Eray, Sadık Karaman, Yasin Kendircioğlu, Uğur Can ve Taner Kaya’ya Etimesgut Lojistik Destek Komutanlığı tarafından berat verildiğini ve dolayısıyla bu şehilikte yer aldıklarını ifade etti. Ama, faraza Zırhlı Birlikler’in kendi listelerinde dahi yer almayan bu 8 şehidi de dahil etsek, yine de hatırlatalım ki Sincan Çimşit Mezarlığı’nda 33 şehid mezarı yok. Peki, şimdi var olana ve İşçi Emeklileri Sincan Şubesi tarafından hazırlanıp açılışı törenle 8. Nisan.2008 günü yapılan Sincan Şehitliği listesine bir bakalım mı?

İşte o liste:
ŞEHİDLİKTEKİ MEZARLAR

1-Zülfikar Özgen (Jnd Onbş)
2-Çetin Ertaş (Jandarma (Uzman Onbş. Zırhlı Birlikler Listesi’nde Etimesgut Topçu Mahallesi kayıtlı)
3-Bülent Türk (Muhabere Astsubay Çavuş- Hiçbir listede adı geçmiyor)
4-Abdullah Kanat (Pyd. Er)
5-Deniz Yılmaz (Sivil İşçi-Hiçbir listede adı geçmiyor)
6-Mehmet Bayar (Jandarma Uzman Çavuş)
7-Murat Çelik (Deniz Astsb.-Hiçbir listede adı geçmiyor)
8-Emre Eray (Er- Hiçbir listede adı geçmiyor)
9-Sadık Karaman (Er-Hiçbir listede adı geçmiyor)
10-Hüseyin Bulut (Sivil İşçi-Soyadı Zırhlı Birlikler’de BULAT geçiyor)
11-Yasin Kendircioğlu (Jand. Komando Er- Mezar taşında Jandarma Ulaştırma Komando Er olarak yazılı ve hiçbir listede yok)
12-Uğur Can (Jnd. Kd. Başçvş- Hiçbir listede yok)
13-Taner Kaya (Jnd. Er-Mezar taşında rütbesi yazmıyor. Hiçbir listede adı geçmiyor)

Ve Kaymakamlık’a asılı SİSİAD tarafından
Düzenlenen Şehidler Listesinde Kimler Var?

1-Mehmet Akaya
2-Selahattin Yaprak
3-Erdal Akkaya
4-Nezir Yılmaz
5-Adem pamukçu
6-Hüseyin Gök
7-Kenan Kayalıoğlu
8-Sabri Baran
9-Faruk Ça
10-Kerem Beksiz
11-Fatih Tezel
12-S. Ahmet Yaşar
13-Hasan Kuş
14-Selahattin Doğan
15-Dursun Candan
16-Seyit Akyol
17-Mesut Batı
18-Mustafa Kale
19-Olcay İnce
20-Erdal Koçak
21-Mesut Bilgin
22-Cafer Akıncı
23-Hacı Musa Sürücü
24-Halim Naneci
25-İsimsiz
26-İsimsiz
27-Cevdet S. Cansev
28-Sait Bal
29-Soner Çankaya
30-Hakan Bayrak
31-Mehmet Akif Şentürk
32-Zülfü Çelik
33-İsimsiz
34-Osman Karabulut
35-Adil Arınmış
36-Ahmet Doğan
37-Erkan Birikmiş (?) (Birikmiş mi, Birkiş mi olacak? Cevab: Birkiş)
Yukarıdaki liste itibariyle Belediye Şehidliği’nde de, Zırhlı Birlik listelerinde de bulunmayan 10 isim, Kaymakamlık Şehidliği’nde şu isimler olarak yer almaktadır. Söz buraya gelmeden bir noktayı dile getirmek istiyorum.
Şimdi bu listeye baktığımızda önümüze gelen listede asker de var emniyet güçleri mensubu da var, bekçi de.. Ünal Bayır ile görüşmemizde listelerinin askerden müteşekkil olduğunu belirtmişti ve ben de demiştim ki: "asker sivil veya bekçi, ayırt etmeden Sincan’ın mensup ailesi iken o aileye gelen şehidlerle ilgili net bir liste var mı? Yok.. Öyleyse Sincan’da nerede şehidlik varsa isimlerini birbirini tutacak ve çelişkiye mahal vermeyecek şekilde tutmaya mecburuz. Bunu birlikte gerçekleştirelim. Aramızda bir konsensüs yok. Bunu temin edelim ve yanlışları telâfi edelim, eksiklikleri de tamamlayalım."
Elbette bu işin içinde sadece Sincan Belediyesi yok ki. Sincan Kaymakamlığı eğer oraya "bu şehidler köşesi SİSİAD tarafından yaptırılmıştır" ibaresiyle bir şehidler tabelası asmışsa ve burada; orta yerinde Atatürk’ün büstü bulunan, hemen sağında da "son şehidimizin son olması dileğimizle" yazıldığı halde, Zırhlı Birlikler’de olan veya Sincan Belediyesi’nin tesbit ettiği son şehidi veya 10 şehidi unutulan bir liste varsa.. Bu listede SİSİAD tarafından gösterilen 10 şehidin de Belediye listelerinde adı geçmiyor ki.. Şimdi biz ne yapalım?

SİSİAD’IN KAYMAKAMLIKTAKİ ŞEHİD TABELASINA GÖRE FARKLI DİĞER BİR LİSTE

Evet .. Şimdi biz ne yapalım? En iyisi Kaymakamlık listesindeki o 10 ismi verelim ve resmi olup ismi olmayan 3 şehidi aramaya koyulalım!
1-Selahattin Yaprak (Jandarma Komando Teğmen, 1971 Amasya Arıcak doğumlu ve 1994’te Hani’de şehid düşüyor.)
2-Hüseyin Gök (Piyade Er, 1969 Çorum nüfuslu, 1993’te Kırıkkale’de şehid)
3-Kenan Kayalıoğlu (Jandarma Eri, 1959-doğum yeri yazmıyor, 1979’da Suruç’ta şehid düşüyor)
4-Hacı Musa Sürücü (Deniz Eri, 1970 Sincan nüfuslu ve 1991’de Erdek’te şehid düşüyor)
5-S.Ahmet Yaşar (Polis Memuru, 10.08.1954 Baroba nüfuslu, 02.08.1980’de Ankara Çankaya’da şehid ediliyor)
6-Selahattin Doğan (Polis Memuru, 10.11.1947 Keban doğumlu ve 1977’de Ankara’da şehid ediliyor)
7-Dursun Candan (Polis Memuru, 1946 Güdül nüfuslu, 04.04.1979’da Diyarbakır’da şehid düşüyor)
8-Sait Bal (Polis Memuru 1975 doğumlu ve doğum yeri panoda yok. 2006’da Şırnak İdil’de şehid ediliyor)
9-Hasan Kuş (Bekçi, 1951 Çorum Mecitözü doğumlu ve 1979’da Mecitözü’nde şehid ediliyor)
10-Seyit Akyol (Mesleği kayıtlı değil. 22.03.1949 Balıkesir İvrindi doğumlu ve 27.03.1976’da trafik kazası sonucu şehid oluyor)
Bu listeye de baktığımızda 4 asker, 4 polis memuru, 1 bekçi şehid ile bir de mesleği bilinmeyen şehid var. Bu isimlerle ilgili şayet Zırhlı Birlikleri’nin veya Sincan Belediye Sosyal ve Kültür İşleri Müdürlüğü’nün listelerinde herhangi bir kayıt yoksa ne yapacağız? SİSİAD’tan veya ilgili makamlardan konuya bir açıklık getirmesini bekleyeceğiz. Hem de Erkan Birkiş’in nasıl Birikmiş yapıldığının ve senelerdir orada bu tashihin nasıl durduğunun cevabını da isteyerek.
Hani bir söz vardı ya: ‘Trafik affetmez’ diye. Evet, trafik affetmez ama tarih hiç affetmez. Biz tarihimizin bize zaman, mekân ve imkân mühleti vererek vazifelendirdiği veya münferiden vazife aldığımız en basit konularda dahi hataya, yahut da eksikliklere düşersek.. Modern çağın teknolojisinden ilmine, hattâ ilminden seviyesi yükselen bir ehliyetli kişiler dünyasına kadar ihtiyaç gerektiren ne varsa elde ettiğimiz hâlde, yaptığımızın ardına düşmez de kontrolünü elimizden kaçırırsak.. Nasıl bir vazife görmüş oluruz?
Bütün bu satırlara yorum getirecek sözümüz var da, bize düşen biraz netice-i kelâmı beklemektir.
Bekleyip göreceğiz bakalım, listemize diri dahil olanlar, şehidler için yeniden nasıl bir çaba gösterecek ve nasıl bir konsensüsleri olacak. İki eksiğiyle Belediye’de 47, 10 fazlası ve halâ 3 isimsiz resimli şehidiyle Kaymakamlık’ta 37 şehid mi? Yoksa 8 fazlasıyla Sincan Şehitliği’ndeki 13 şehid mi? Ya da, Hasan Altın dönemi yerel KTV, yerel basın ve bazı kurum, kuruluşların ismi kaldırılan, şehid parkının işaret ettiği 8 şehid mi? Hangisi bize doğru listeyi verecek? Bekleyip görmeye çalışacağız.
Böyle bir yorum yaptığımızın ve gayretlerimizin boşa gitmemesini arzuladığımız bir zamanda Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Dursun Ali Turan hem Sincan Kaymakamı Sayın Ertan Yüksel, hem de Yazı İşleri Müdürü Yılmaz Baydar ile yukarıda arzettiğim tashihi görüştüler. Kaymakam Ertan Yüksel bu çabamız adına şahsıma teşekkürlerini bildirdiler.Elbette bizim amacımız hiç bir makamı incitmeden bu hassas şehidler mevzuunda vazife almaktır. Tek isteğimiz, yeter ki gösterdiğimiz çabayı o bazı kurumlar gibi, bir diğerlerinin atlamaması ve en azından Kaymakam Sayın Ertan Yüksel gibi sadece teşekkür ve takdir etme nezaketinde bulunmasıdır.
Her neyse bazı burnu tepede bürokların bulunduğu kompleks çizgisinden çıkıp tekrar mevzumuza dönecek olursak; yazışmalar içinde olduğum Emniyet Genel Müdürlüğü’nden de gelecek Polis şehidlerle birlikte tamamlanacak bir listede buluşuncaya kadar bu haftanın kayıtları içinde öncelikle SİSİAD’ın Kaymakamlık Şehid tabelasındaki farklı bir liste ile Belediye listesi gereği şehadet sırasına göre hazırldığımız işte o liste:
1-Seyit Akyol (Sadece Kaymakamlık’ta) Rütbesi belli değil. 1976’da Trafik kazası. Yeri belli değil.
2-Selahattin Doğan (Sadece Kaymakamlık’ta) Polis Memuru, 1977’de Ankara’da vurularak şehid.
3-Dursun Candan (Sadece Kaymakamlık’ta) Polis Memuru, 1946 Güdül nüfuslu, 1979’da Diyarbakır’da vurularak şehid.
4-Kenan Kayalıoğlu (Sadece Kaymakamlık’ta) Jandarma Eri 1979’da Suruç’ta şehid.
5-Hasan Kuş (Sadece Kaymakamlık’ta) Bekçi, 1951 Çorum Mecitözü doğumlu, 1979’da Çorum Mecitözü’nde vurularak şehid.
6-S. Ahmet Yaşar (Sadece Kaymakamlık’ta) Polis Memuru, 10.11.1947 Keban doğumlu, 1902.08.1980’de Ankara Çankaya’da vurularak şehid
7-Nezir Yılmaz (Belediye ve Kaymakamlık’ta) Jnd. Kıd. Asb. Çvş. Adıyaman Kayatepe Köyü’nde pkk çatışmasında 10.08.1980’de şehid.
Ve genel kaynaklı tabloya bakıldığında Nezir Yılmaz Sincan’ın ilk asker şehidi olarak görülüyor.
8-Sabri Baran (Zırhlı Birlikler, Belediye ve Kaymakamlık’ta) 25.07.1990’da Kayseri’de çatışmada şehid
9-Hacı Musa Sürücü (Kaymakamlık’ta) Deniz Eri 1991’de Erdek’te şehid
10-Metin Altun (Zırhlı Birlikler ve Belediye’de) 15.08.1992’de Muş’ta çatışmada şehid.
11-Zülfü Çelik (Zırhlı Birlikler, Belediye ve Kaymakamlık’ta) 13.09.1992’de Hakkari’de çatışmada şehid
12-Hakan Bayrak (Zırhlı Birlik ve Kaymakamlık’ta var. Belediye listesinde de vardı. Sonradan çıkarıldı.) 12.10.1992’de Bitlis’te çatışmada şehid
13-Hikmet Dursun (Zırhlı Birlikler ve Belediye’de) 30.06.1993’te Elazığ’da çatışmada şehid
14-Bayram Yıldırım (Zırhlı Birlikler ve Belediye’de) 25.09.1993’te Diyarbakır’da çatışmada şehid
15-Hüseyin Gök (Sadece Kaymakamlık’ta) Piyade eri, 1993’te Kırıkkale’de şehid
16-Soner Çankaya (Zırhlı Birlikler, Belediye ve Kaymakamlık’ta) 06.01.1994’te Van Erciş’te çatışmada şehid17-Abdullah Şener (Zırhlı Birlikler ve Belediye’de) 08.01.1994’te Şırnak Maden Karakolu’nda çatışmada şehid
18-Halim Naneci (Belediye ve Kaymakamlık’ta) 06.04.1994’te Bitlis’te çatışmada şehid
19-Fatih Tezel (Belediye ve Kaymakamlık’ta) 11.05.1994’te Şırnak Uludere’de çatışmada şehid
20-Erdal Koçak (Belediye ve Kaymakamlık’ta) 09.06.1994’te Siirt’te çatışmada şehid
21-Süleyman Zeytün (Belediye’de) 25.06.1994’te Bingöl’de çatışmada şehid
22-Erdal Akkaya (Sadece Kaymakamlık’ta görülüyor ve Etimesgut Eryaman ikametli) Asb. Çvş. 25.06.1994’te Şırnak’ta Pusuya düşerek şehid
23-Erkan Birkiş (Zırhlı Birlikler, Belediye ve Kaymakamlık’ta) Kaymakamlık’ta soyadı sehven Birikmiş olarak görünüyor. 26.06.1994’te Şırnak’ta mayına basma ile şehid
24-Adem Pamukçu (Belediye ve Kaymakamlık’ta) 02.08.1994’te Bitlis’te pusuya düşerek şehid
25-Osman Karabulut (Zırhlı Birlikler, Belediye ve Kaymakamlık’ta) 05.08.1994’te Umurlu Jnd. Sınır Böl.de pusuya düşerek şehid
26-Ali Çalışır (Zırhlı Birlikler, Belediye ve Kaymakamlık’ta) 10.08.1994’te Mardin’de Operasyon dönüşü trafik kazasıyla şehid
27-Serdar Erdem (Belediye’de) 24.08.1994’te Bingöl’de çatışmada şehid
28-Rahmi Sarıoğlu (Belediye’de) 06.09.1994’te Diyarbakır’da çatışmada şehid
29-Mehmet Metin (Belediye’de) 09.09.1994’te Erzincan’da mayına basma ile şehid
20-Olcay İnce (Zırhlı Birlikler, Belediye ve Kaymakamlık’ta) 14.10.1994’te 21. Jnd. Tgy. Kom. Yıldırım çarpması ile şehid
31-Selahattin Yaprak (Sadece Kaymakamlık’ta) Jnd. Kom. Teğ. Amasya Arıcaklı, 1994’te Hani’de şehid
32-Kerem Beksiz (Zırhlı Birlikler, Belediye ve Kaymakamlık’ta) 27.05.1995’te Hakkari’de çatışmada şehid
33-Cevdet S. Cansev (Zırhlı Birlikler, Belediye ve Kaymakamlık’ta) 03.07.1995’te Tunceli’de çatşmada şehid
34-Ahmet Doğan (Zırhlı Birlikler, Belediye ve Kaymakamlık’ta) 05.07.1995’te Van Başkale’de araç mayına basma ile şehid
35-Mehmet Akkaya (Zırhlı Birlikler, Belediye ve Kaymakamlık’ta) Belediye’de 14.07.1993, Zırhlı birlikler’de 14.07.1995’te şehid olarak görülüyor. Doğrusu Zırhlı Birlikler kaydı. Mardin’de çatışmada şehid
36-Zülfikar Özgen (Belediye’de) 16.07.1995’te Tunceli’de çatışmada şehid
37-Gürbüz İpek (Belediye’de) 29.08.1995’te Batman’da çatışmada şehid
38-İbrahim Çiçek (Zırhlı Birlikler ve Belediye’de) 12.09.1995’te Siirt Pervari’de pusuya düşerek şehid
39-Sefa Subaşı (Belediye’de) 02.11.1995’te Şırnak’ta pusu menzilinde sele kapılarak şehid
40-Sebahattin Öremiş (Belediye’de) 1995’te İstanbul’da helikopterden düşerek şehid
41-Mustafa Kale (Belediye ve Kaymakamlık’ta) 22.06.1996’da Diyarbakır Lice’de uzaktan patlatılan mayınla şehid
42-Cafer Akıncı (Belediye ve Kaymakamlık’ta) 30.06.1996’da Tunceli’de canlı bombayla şehid
43-Serkan Öğütçü (Belediye’de) 07.12.1996’da Tunceli’de çatışma ile şehid
44-Taner Öt (Belediye’de) 1996’da Bursa’da kaza ile şehid
45-Mustafa Çinik (Zırhlı Birlikler ve Belediye’de) 12.04.1997’de Bitlis Tatvan’da çatışma ile şehid
46-Bahtiyar Er (Zırhlı Birlikler ve Belediye’de) 23.04.1997’de Diyarbakır Hani’de çatışma ile şehid
47-Faruk Çam (Zırhlı Birlikler, Belediye ve Kaymakamlık’ta) 26.07.1997’de Hatay’da çatışma ile şehid
48-Abdullah Kanat (Belediye’de) 21.08.1997’de Iğdır Tuzluca’da elektrik çarpması ile şehid
49-Mesut Bilgin (Belediye ve Kaymakamlık’ta) 04.10.1997’de Sivas’ta araç kazası
50-Mesut Batı (Zırhlı Birlikler, Belediye ve Kaymakamlık’ta) 27.11.1998’de Irak’ta helikopter düşmesi ile şehid
51-Selçuk Tiryaki (Belediye’de) 1998’de Aydın’da kaza ile şehid
52-Birol Gölemen (Zırhlı Birlikler ve Beledi’yede) Belediye’de şehadet tarihi 26.01.1996, zırhlı Birlikler’de ise 26.01.1999 olarak görünüyor. Kahramanmaraş’ta görevde araç kazası ile şehid
53-Harun Cihan (Belediye’de) 26.01.1999’da Mardin Midyat’ta çatışma ile şehid
54-Mehmet Akif Şentürk (Belediye ve Kaymakamlık’ta) 07.05.1999’da Diyarbakır Dicle’de çatışma ile şehid
55-Orhan Meşe (Zırhlı Birlikler ve Belediye’de) 07.05.1999’da Diyarbakır Dicle’de araç mayına basma ile şehid.
Not: Mehmet Akif Şentürk ile Orhan Meşe aynı tarih ve aynı yerde şehit olan isimler.
56-Mehmet Bayar (Soyadı Zırhlı Birlikler’de (Bayan) ve Belediye’de) 06.07.1999’da Hakkari’de çatışma ile şehid
57-Azim Sağlam (Belediye’de) 22.11.1999’da Diyarbakır’da çatışma ile şehid
58-Adil Arınmış (Zırhlı Birlikler, Belediye ve Kaymakamlık’ta) 14.12.1999’da Siirt Eruh’ta çatışma ile şehid
59-Emrah Yiğit (Belediye’de) 01.09.2006 Hakkari Çukurca’da çatışma ile şehid60-Sait Bal (Sadece Kaymakamlık’ta görünüyor) Polis Memuru, 2006’da Şırnak İdil’de şehid
..Ve kaymakamlık’ta bulunan resimli, isimsiz 3 şehid ile bu rakam 63’e ulaşıyor.

Yazar’dan not: Bu mukaddes vatanımız için canlarını veren bütün aziz şehidlerimizin önünde saygıyla eğiliyor ve cümlesine Cenab-ı Hakk’tan rahmet diliyorum.

Etiketler:


24 Nisan 2010 Cumartesi 20:49:14


Merhaba, şimdi gidin o listeye bakın,bir isim kalmışmı yerinde çoğunun yerine pkk lıların isimleri kazınmış, bir eser yaptırılırken onun muhafaza ildilmesi bilincinde olmak gerek desinlere bir eser veya bir abide yaptırılamaz.
Sizler sadece isimlerini bir yerlere kazıtırsınız şehitlerimizin ama ben yüreğime kazırım kimsede onu kazıyıp yerine bir hain ismi kazıyamaz işte aramızdaki fark.


    [ Cevap yaz ]    

kocakurtsoylum  | Recep ÇAĞLAR
24 Nisan 2010 Cumartesi 20:27:26


Tüm Şehitlerimiz Allahtan rahmet,bu çalışdan doalyi sizi terik ederim bekir ağabey.


    [ Cevap yaz ]    

g.olcay  | Gürhan OLcay
24 Nisan 2010 Cumartesi 18:26:36


Tüm şehidlerimizden ALLAH Razı olsun. Onlar vasıtasıyla yataığımızda rahat uyuyoruz.

Gürhan


    [ Cevap yaz ]    
SİNCAN ŞEHİDLER LİSTESİ başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
24.4.2010 13:37:21
Toplam 3 yorum yapıldı
4335 çoğul gösterim
4135 tekil gösterim