Mütavazi olmalıyız. Çünkü gelip geçiçiyiz ve unutulacağız. Hayat başkalarına muvaffakiyetlerimizi anlatmak için geçirilmeyecek kadar kısadır. -- Carnegie [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

ANNELİK DUYGUSU

ANNELİK DUYGUSU

Dünyaya geliş öyküsü herkesin farklı farklıdır. Ama en normal olanı annesinin kucağında, onun sütünü iştahla emip, gözlerinin derinlerine bakarak uykuya dalmaktır.

Annesinin güzel ninnilerini işitmek, yanaklarını öperken bile incetmekten korkan ufak dudak dokunuşlarını almaktır.

Elini sırtında hissetmektir terlemişse yenisi giydirilecek, altı ufak bir ıslanmada değişecektir.

Çünkü anne kıyamaz, üstüne titrer yavrusunun, ağlamaması için elinden geleni yapar. Hatta bazen çocuğunun oyun arkadaşı bazen palyaçosu olur komiklik yapar. Koklar onu; bebek kokusunu hangi bahçe çiçeği verebilir ki. Bebek kokusu; dünyadaki en güzel kokularının piridir çünkü anne sütü kokar. Beyazın en beyazıdır, saflık, masumiyet ve yumuşak kadife dokunuşudur.

Hastalanmasını istemezsiniz. O tek hastalanmasın, her dert bana gelsin dersiniz. Dualar edersiniz, rabbim kötülüklerden, kazadan, beladan korusun, iyi insanlarla karşılaşsın dersiniz.

Annelik duygusunu almış olan başka çocuklara da farklı bir gözle bakar onlara da aynı şevkati göstermek ister. Hangi anne çocuğunun arkadaşı için olumsuz bir şey yapar ki. Çünkü kızının arkadaşı ise o da artık kızıdır. Oğlunun arkadaşı ise o da oğludur. Hiçbirine kıyamaz.

Allah annelik sevgisini isteyen herkese yaşatmalı. Dilerim allahtan çocuk isteyip olmayan bütün kadınlar en kısa zamanda bu sevgiyi tatsınlar. Çünkü; çok özel, çok güzel ve çok farklı bir tat.

Çocuklar kızdırsa da, bazen üzseler de annelerin kızgınlığı saman alevi gibidir. Daha arkasını döndüğünde yüreği yine öpmek, sarmak ve koklamak için yanar tutuşur.

Anlayamıyorum bebeğini cami avlusuna bırakan anneleri... Şöyle bir düşünüyorum da iki çocuğum da karnımdayken onları karnımı okşayarak seviyordum. Otururken yavaş, kalkarken dikkatli oluyordum ki bebeğim içeride rahat etsin. Onlar için hayatımda en sevmediğim yiyecekleri bile tiksinsem bile yedim ki sağlıklı bir bebek dünyaya getireyim. Günde iki paket sigara içerken, hamileliklerimi öğrendiğim ilk günden itibaren bebeklerim anne sütünü bırakana kadar sigara paketine dahi elimi sürmedim. Daha sonra da yanlarında içmemeye özen gösterdim. En sonunda ise; yaptığım yanlışın faturasını ileride çocuklarım ödemesin diye sigarayı da tamamen bıraktım. Çünkü sigaradan dolayı başıma bir hastalık gelirse, çocuklarım zor durumda kalmasın istedim.

Annelik yapamayacaklarını bilen neden çocuk doğurur ki, ya da karnında bir bebek taşıdığını bilirken nasıl sigara içer ki ben inanın affedemiyorum.

Ruh ve beden sağlığı yerinde insanlar yetiştirmek istiyorsak bu daha anne karnında başlar. Sevgiyle büyütmeli, saygıyı görmeliler ki bu yürek başkalarına da aynı pencereden bakabilsin...

Herşey düzenli bir ailede başlar. Baba ve annenin birbirine tutumu dahi çocukların evliliğine bakışında etkilidir. Mutsuz kavgalı bir ailede yetişen bir çocuk, evlilik yaşına gelince korkacaktır elbet hatta evlenmek dahi istemeyecektir.

Çocuklar canımız, çocuklar ciğerimiz, sırf üst baş almak da değildir annelik babalık....Sevgiyi anne babanın bakışında hissetmelidir çocuk..

Sevgi ve saygılarımla...

Etiketler:


Bir_Kucuk_Ask  | Eren Y.
24 Nisan 2010 Cumartesi 23:47:40


Bir söz vardır.'' Her kadın çocuk doğurabilir ama her kadın anne olamaz'' şeklinde.Yazınızı okuduğumda her kadının anne olamayacağını çok iyi anladım.Annelik doğurmakla olmuyor.Çok ağır ve çirkin bir ifade olacak ama ''köpekler de anne oluyor''.Çocuk ya da çocuklarınız çok şanslıymış.Böyle düşünen bir annenin,nasıl bir annelik yaptığını sorgulamaya dahi gerek yok.Tebrikler anne hanım.Selam ve saygılarımla...


    [ Cevap yaz ]    

Fazıl Kul  | Fazıl Kul
24 Nisan 2010 Cumartesi 18:34:15


Anne başa taç imiş,
her derde ilaç imiş,
Bir evlat pir olsa da ;
Anneye muhtaç imiş.

EMEĞİNİZE, YÜREĞİNİZE SAĞLIK.
YİNE GÜZEL VE ANLAMLI BİR YAZI OKUDUM ETKİLİ KALEMİNİZDEN.
BAŞARILARINIZ DAİM OLSUN.


    [ Cevap yaz ]    

24 Nisan 2010 Cumartesi 18:19:32
babalık duygusu acep nasıl?


    [ Cevap yaz ]    

Eser Akpınar  | eser aslanlı
24 Nisan 2010 Cumartesi 18:12:26


"Anne, yaslanılacak değil, yaslanmayı gereksiz kılacak kişidir."

Şefkat, sevgi, gözetme, vs...herşey dozunda ve yerinde olmalı. Anneliğin zor zanaatlığı da bu'dur. Yeri geldiğinde, bağrına taş basıp sert ve tavizsiz durmasını bilmek lazım. Hayatta kimse terledi mi? diye sırtına bakmaz. Evden uçtuğunda, ayaklarının üstünde durabilmeli. Şımarık, zırıl zırıldak ağlayan, tatminsiz çocuklar yetiştirmek istemiyorsak. " Hayır "ın hayır olduğunu bilecek. Söz verildiğinde mutlaka tutulacağını da bilecek. Kolay ama aynı zamanda da zor iş vesselam...

Sevgiler yüreğinize...


    [ Cevap yaz ]    

Yükselenyıldız  | Yüksel Önaçan
24 Nisan 2010 Cumartesi 11:34:41


Her doğum yapan anne midir?
18 yaşındaki çocuğu, yemeğin hazır olmamasına kızıp,dişini, bir başka zaman kaburgasını kırmasına rağmen ona yine annelik içgüdüsüyle hizmet eden anne midir?
Doğurduğu kızı ve kızının sevgilisi tafaından boğularak öldürülen kadın, anne midir?

Paylaşım için teşekkürler; saygı öncelikli sevgiler.


    [ Cevap yaz ]    

24 Nisan 2010 Cumartesi 11:28:20


ilk oğlumu kucağıma aldığımda anne olmanın ne olduğunu anladım.anneme başka bi gözle daha baktım.evlatlarını bırakanlar,anlık gafletlerinin vicdan hesaplaşmasıyla zaten kahroluyorlardır her gün her an.sanmıyorum ki bıraktıkları yerde kaldı annelik duygularıda..tebrikler .saygılar...


    [ Cevap yaz ]    

24 Nisan 2010 Cumartesi 11:01:59


Handan Hanım çok teşekkür ederim. Her anne gibi ben de elimden geleni yapıyorum bazen acaba eksik bir şey bırakıyormuyum diye düşünüyorum. Ama onları çok çok sevdiğimi defalarca söylüyorum şimdi gençlik dönemleri olduğu için bazen çıkışlar yapabiliyorlar tabi şu anda biraz daha arkadaşları bizden sanki bir adım önde gibi... Mesela bizimle bir yerlere gelmeyi çok isterlerdi şimdi arkadaşları ile gitmek daha hoşlarına gidiyor ama düşünüyoruz biz de gençtik normal diyoruz. Ama allah herkesin yavrusunu ana babasına bağışlasın. Allah acılarını göstermesin... Siz de öylesiniz Handan Hanım sizi tanıdığıma inanın çok mutluyum. Sevgilerimle...


    [ Cevap yaz ]    

handan akbaş  | handan akbaş
24 Nisan 2010 Cumartesi 10:56:00


Aysel kardeşim, duygularınızı öyle yalın, öyle düzgün anlatmışsınız ki, olması gereken anne budur işte dedirtiyor insana.
Çocuklarını cami duvarına bırakanlara gelince, onlar anne olmayı arzulamamış, belki de bir anlık nefsani duygularla
hamile kalmış kişiler bence.Annelik,anlattığınız gibi özveri isteyen, çok zor düşünülerek verilmesi gereken bir karar.O
sorumluluğu taşıyabilecek olanlar anne olmalı.Tebrikler, sevgi ve saygılarımla.


    [ Cevap yaz ]    
ANNELİK DUYGUSU başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
24.4.2010 10:42:59
Toplam 8 yorum yapıldı
4327 çoğul gösterim
4160 tekil gösterim