Televizyonu çok eğitici buluyorum. Ne zaman biri televizyonu açsa, öteki odaya gidip kitap okuyorum. (Groucho Marx) [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

PEYGAMBER SEVGİSİ

            PEYGAMBER SEVGİSİ


Kardeşlerim!

Peygamberimiz inançsızlığın, ahlaksızlığın, zulmün ve cehaletin insanlığı kapladığı bir zamanda, bir hidayet meş’alesi olarak dünyaya geldi. O’nun doğuşuyla aleme rahmet ve bereket doldu. Geceler ve gündüzler rengarenk çiçekler açtı. Sözler ve sohbetler O’nunla güzelleşti. O’nun cesaretiyle zulüm ve cehalet, yerini adalet, merhamet ve ilme bıraktı.
Cenab-ı Hak, Peygamberimizin de en büyük mucizesi olan kutsal kitabımız Kur’an da şöyle buyurmaktadır: “ “Deki: Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah ta sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın.” (1)

Kainatın efendisi Hz. Muhammed (s.a.v.) e bizi ümmet ettiği için Allah’a sonsun hamdetmeliyiz. Çünkü Hz. Muhammed bize sevgiyi, saygıyı, kardeşliği, iyiliği, adaleti ve tüm canlılara merhamet etmeyi öğretti. Yine o bize ana-babaya iyiliği, akrabayı gözetmeyi, fakire yardımı, yetimi kollamayı öğretti. O bizlere ilimi, irfanı, cömertliği ve yardımlaşmayı öğretti. Bunun için Hz. Muhammed’ (s.a.v.) i ne kadar sever ve sayarsak azdır. Yüce Rabbimiz yine bir ayet-i Kerime’de şöyle buyurmaktadır: “Peygamber, mü’minler için kendi canlarından ileridir. Onun eşleri de onların anneleridir.”(2)

Peygamberimizin hayatı incelendiğin de onun örnek davranışlarını herkes rahatlıkla görecektir. Peygamberimiz kimsenin ayıbını araştırmaz, kimsenin sözünü kesmez, kimsenin gizli hallerini araştırmaz, kendisini ilgilendirmeyen konularla meşgul olmazdı.
Peygamberimiz zengin- fakir, efendi- köle küçük- büyük ayırımı yapmadan herkesi eşit tutardı. Çocukları sever, ilgilenir, büyükleri sayar, hürmet ederdi. İkram etmeyi çok severdi. Kimseyi eli boş çevirmezdi. Bütün işlerini tam bir düzen içinde yapar, vaktini boşa geçirmezdi.

Nitekim Cenab-ı Hak bu gerçeği şöyle ifade etmektedir:
“ Andolsun, Allah’ın Rasulünde sizin için; Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı uman, Allah’ı çok zikreden kimseler için güzel bir örnek vardır.” (3)
Peygamberi sevmemizle ilgili şu hadis-i şerife kulak verelim: “Sizden biriniz, beni anasından-babasından, çoluk -çoçuğundan ve bütün insanlardan daha çok sevmedikçe iman etmiş olamaz”(4) Evet bizlerde Sahabe-i Kiram efendilerimizin dediği gibi: “ Canlar sana kurban olsun Ya Rasulallah!” Dediğimiz zaman imanın zevkini tatmış oluruz.
Yazımı Hz. Peygambere yazdığım bir Divan şiirimle bitiriyorum:

Kâinatın efendisi nur Muhammed Mustafa
Gönüllere Hak aşkını kor Muhammed Mustafa
Bilmem nedir bunca yıldır bir gaflete dalmışsın,
Bırak makamı, mevki yi sor Muhammed Mustafa.

Adaleti çok severdi, korurdu emaneti
Daim sadık bir dost oldu, sevmezdi ihaneti
Canlılara şefkat eyler, sonsuzdu merhameti
Bize sevmeyi öğretti yar Muhammed Mustafa.

Erdinç TİP

1- Al-i İmran 3 / 31
2- Ahzab 33 / 6
3- Ahzab 33 /21
4- Buhari, İman, 8


Etiketler:


Zekeriya Terzioğlu  | Zekeriya Terzi
11 Nisan 2010 Pazar 00:15:51


Efendiler Efendisi anlatmak ne mümkün.Mevla O'nun yolundan ayırmasın...


    [ Cevap yaz ]    

handan akbaş  | handan akbaş
10 Nisan 2010 Cumartesi 22:48:53


O Yüce Kamili insan için neler söylense azdır.Ellerinize, yüreğinize sağlık.Rabbim
onun engin şefaatinden bizleri nasiplendirsin,saygılarımla.


    [ Cevap yaz ]    

Ali ÖZKANLI  | Ali ÖZKANLI
10 Nisan 2010 Cumartesi 16:32:37


...
Cenab-ı Hak, Peygamberimizin de en büyük mucizesi olan kutsal kitabımız Kur’an da şöyle buyurmaktadır: “ “Deki: Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah ta sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın.” (1)
...

Gönül güzelliğiniz yansımış efendim.

Kaleminiz daim olsun. Selam ve dua ile...


    [ Cevap yaz ]    

AYSE 09  | AYŞE KARAN
10 Nisan 2010 Cumartesi 11:42:23


gönül sesiniz dinmesin çok güzeldi rabbim hep sevdirsin
ve bizlere şefaatinden mahrum koymasın
saygılar


    [ Cevap yaz ]    
PEYGAMBER SEVGİSİ başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
10.04.2010 10:33:51
Toplam 4 yorum yapıldı
5000 çoğul gösterim
4476 tekil gösterim