Köleliğin en kötüsü, kendi nefsine köle olmaktır. (La Fontaine) [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

GÖREV BİLİNCİ

GÖREV BİLİNCİ

Evliliğimizin ilk yıllarında görev gereği İstanbul’a gitmem gerekiyordu. İstanbul’a görev giderken eşimi de götürüp görev bittikten sonra birkaç gün de İstanbul’da tatil yapmayı planlıyorduk.

Trene bindik, eşyalarımızı yerleştirdik biraz sonra bir asker geldi bizim kompartımana; yalnız pek asker sayılacak bir tip değildi. Yakası bağrı açık, elinde tespih…Yani Türk askerine yakışmayacak bir görüntü çiziyordu. Geçti karşımıza oturdu ve postalını çıkarıp elinde tespih çok garip bir şekilde oturdu. Ben görevli olduğum için müdahale etmek istemedim. Biraz sonra kompartımana bir başka yolcu geldi beni ve eşimi sonra da o askeri gördü. Askere doğru dönerek; burada bir bayan olduğunu, toparlanması gerektiğini ve bir asker gibi davranmasını istedi. Bir askerin böyle davranmasının uygun olmadığını, kıyafetini düzeltip bir asker gibi yolculuk etmesi için ikazda bulundu. Asker “Astsubay” olan arkadaşımızı “Sivil” zannedip dikleşti hatta hakarete varan sözler söylemeye başlayınca arkadaşımız kendisinin astsubay olduğunu ve kendisinin onun üstü olduğunu doğru konuşup, bir asker gibi davranması gerektiğini hatırlattı. Meğer bu asker çürük raporu almış memleketine gidiyormuş ama üstünde askeri elbise vardı.

Daha sonra yine hareketlerinde ısrar edince astsubay arkadaş askeri tren hareket etmeden önce indirip inzibata teslim etti.

Bizi uğurlamaya annem ve babam da gelmişti. Dışarıdan bize bakıyorlardı. Bu olaylar esnasında içerideki karışılık sırf bizimkileri değil oradan kendi yolcularını uğurlamaya gelen insanları da tedirgin etti. Hatta bir kadın içeride yaşanan olayları bilmediği için “Yazık utanın! Askerle ne uğraşıyorsunuz, sahip çıkın askerimize” gibi tahrik edici sözler söyledi. O sözlerin üzerine astsubayımız TSK kimliğini göstererek, içeride yaşananları güzelce anlattı.

Daha sonra rahat bir yolculuk yaptık ve bu olay hafızalarımızda değişik bir anı olarak kaldı.

Etiketler:


AYSE 09  | AYŞE KARAN
18 Mart 2010 Perşembe 12:54:19


insan hayatında unutul mayan anılar pek çok
güzel anlatımdı saygılarımla


    [ Cevap yaz ]    

Hikmet Özkul  | Hikmet Özkul
18 Mart 2010 Perşembe 11:21:10


sevgili arkadaşım yazını bir solukta okudum, inanırmısın tüylerim diken diken oldu. o bahsettiğiniz şahıs asker değil anne babadan yeterince, eğitim alamamış saygısız, şerefsizin önde gideni. it oğlu it.. bir araştırsan belki ib... çıkar, çünkü bir adama boşuna çürük raporu vermezler. toplum içerisinde ve hele hele bir bayanın olduğu yerde oturup kalmasını bilmeyenler için daha ne denir bilmiyorum. duyarlı yüreğine sağlık, sevgi ve saygılar sunarım.


    [ Cevap yaz ]    

handan akbaş  | handan akbaş
18 Mart 2010 Perşembe 11:13:00


İnsanların karakterleri,üzerlerine giydikleri kıyafet ile güzelleşip,düzelmiyor.Maalesef bazen böyle nahoş hadiseler olabiliyor.
Yoksa ,yurdumun güzel insanları köyde de olsa,büyük şehirlerde de olsa bir hanımın karşısında nasıl oturması gerektiğini bilir.Bazen de,size rastladığı gibi çürük yumurtalar çıkıyor,saygılar.


    [ Cevap yaz ]    
GÖREV BİLİNCİ başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
18.03.2010 10:08:08
Toplam 3 yorum yapıldı
1831 çoğul gösterim
1735 tekil gösterim

Diğer Anıları