Dostluğun kolları birbirimizi dünyanın bir ucundan bir ucuna kucaklayabilecek kadar uzundur. MONTAİGNE [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

İDEAL EŞİN ÖZELLİKLERİ

İDEAL EŞİN ÖZELLİKLERİ

Bütün ömrün –belki de Cennet hayatının- beraber yaşanacağı eşte aranması gereken bir takım özellikler vardır. Bu özellikleri maddeler halinde özetlemek gerekirse şunları söylemek mümkündür:

1.) Dindarlık: Dindarlık hayatın en aslî konusudur ve dinine bağlı olmayan kimselerin eşlerinin haklarına saygılı olmalarının garantisi yoktur. Allah korkusu taşımayan kimsenin eşini üzmekten korkmasını beklemek mümkün değildir. Aynı şekilde, Allah’a karşı kulluk görevlerini yapmayan bir insanın eşine karşı görevlerini ihmal etmesine de şaşırmamak gerekir. Ayrıca, dine yönelmeyen insanların mutluluğu gerçek bir mutluluk değildir. ‘‘Biliniz ki, kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur’’ (Rad Sûresi/28) ayeti bu hususu gayet güzel açıklamaktadır.

2.) Güzel ahlak: İbadetleri yerine getirmek tek başına yeterli değildir. Eş adayının ahlakı da güzel olmalıdır. Geceleri ibadetle, gündüzleri oruçla geçiren, fakat diliyle komşularını inciten bir kadın için, Efendimiz’ in ‘‘Onda hayır yoktur, o ateş ehlindendir’’ (Ebu Davud) buyurması konumuza ışık tutacak bir örnektir. Güzel ahlakı elde etmenin temelde 5 yolu vardır:

a) Kendimize örnek bir model seçmek: Modellerin en güzeli Peygamber Efendimiz ve O’nun izinden giden Sâlih kişilerdir.
b) Kendimize sürekli güzel ahlâkı telkin etmek.
c) İbâdetlere ruhumuzu katarak devam etmek
d) Ahlakça güzel insanlarla birlikte olmak.
e) Güzel ahlâkı anlatan eserler okumak.

3.) Ailevî asâlet: Ailevî asâletten kastımız dînî ve ahlâkî değerlere bağlılıktır. Ailenin ahlâki, rûhî, fikrî ve bedenî özelliklerinin bir çoğu genetik ve eğitim yoluyla o ailenin çocuklarına da geçmektedir. Efendimiz buyuruyor:“Sizi gübrelikte biten yeşillikten sakındırırım.” Kendisine soruluyor: “Gübrelikte yetişen yeşillik nedir ey Allah’ın Rasulü?” Buyuruyorlar ki; “Kötü ortamda yetişmiş güzel kadındır.”(Deylemî, Kudâî, Keşful Hafa vd.) Bu hadisi erkekler için de ölçü kabul etmeliyiz.

4.) Akıl, beden ve ruh sağlığı: Eşlerden her ikisi de, hayatlarını güzel bir şekilde idare etmek, çocuklarını iyi yetiştirmek için, aklen ve bedenen sağlıklı olmalıdırlar. Burada sakındırdığımız husus, evliliğin devamına mani olacak aklî ve ruhî hastalıklardır.

5.) Güzellik: Güzellikten kastımız, eş adaylarının birbirlerinin hoşlarına gitmeleridir. Herkesin güzellik algısı farklılık arz edebilir. Güzellik konusuna dikkat göstermemek, mutsuzlukların ve rezilliklerin yaşanmasına sebep olabilir.

6.) İlim sahibi olmak: Eşlik görevlerinin yerine getirilmesi, hayatın güzelleştirilmesi, sosyal ilişkilerin daha sağlıklı olması gibi hususlarda ilmin her zaman büyük bir önemi vardır. Fakat ilmi tamamlayıcı bir özellik olarak düşünmelidir. Bununla birlikte, cahil bir eşle evlenip de onu ilmî açıdan yetiştiren kişiler de vardır.

7.) Denklik: Eşler arasındaki kültür, dünya görüşü, maddiyat gibi durumların benzerlik göstermesi çok önemli bir konudur. Denklikteki uçurumlar çoğu kez saadeti zedelemekte, hatta boşanmalara dahi sebep olabilmektedir.

Tuğrul ÇALIŞKAN
[email protected]

Etiketler:


tunar2019  | Tunar ÇALIŞKAN
16 Ekim 2009 Cuma 23:46:32


Çok pragmatist yazılar bunlar...Çok güzel hareketler bunlar.....Tam isabet Hocam.....Yola devam......


    [ Cevap yaz ]    

16 Ekim 2009 Cuma 16:59:55


HEPSİDE GEREKLİ OLMASI GEREKEN MEZİYETLER ...AMA GÜNÜMÜZDE BÖYLE BİR TUTUM SERGİLEYECEK NESİL KALMADI..YADA SAYICA DAHA AZ...GÜNÜMÜZ MADDİYATA BAKIYOR...MADDİ ÇIKAR İÇİN EVLENİYOR...DÜŞÜNMÜYORKİ
AHLAKLIMI
NAMAZ KILARMI
KÜFÜRBAZMI
DAYAKÇIMI

İLK ÖNCE BUNLARI SORGULAMAK GEREKLİ...SAYGIM DAİM..


    [ Cevap yaz ]    

16 Ekim 2009 Cuma 16:40:16


bence o eskiden di. şimdi ideal eş tipleri
1. zengin olsun; har vurup harman savurabileyim.
2. kariyer yapabilecek bir işi olsun; hava atabileyim.
3. biraz aptal olsun; parmağımda oynatayım.
maalesef ki yeni nesil izlerin ilk düşündüğü evlenilecek insan tipi. bu durumda dünya nereye gidiyor demekten alamıyor insan kendini.


    [ Cevap yaz ]    
İDEAL EŞİN ÖZELLİKLERİ başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
16.10.2009 15:02:15
Toplam 3 yorum yapıldı
2629 çoğul gösterim
2540 tekil gösterim