Köleliğin en kötüsü, kendi nefsine köle olmaktır. (La Fontaine) [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

ÇOK ÖZLEDİM SULTANIM

ÇOK ÖZLEDİM SULTANIM

Canım, bir tanem, sultanım. Bu aralar o kadar sık geliyorsun ki aklıma, o kadar özlüyorum ki seni anlatamam. Ne tuhaf bir duyguymuş özlemek ve bu ateşin içerisine düşüp arkasından kavuşamamak ne acı bir duyguymuş meğer...

Annem beni doğurduktan sonra senin kucağına verdiğinde ne hissetti bilemiyorum ama ilk senin kokunu aldığım kesin.Seni, mavi gözlerini,kokunu ve beni koklayarak öpüşünü çok özledim.

Annem.. ANNEANNEM.

Bugün sıradan bir gün geçirecek gibi çıktım evimden. Aynı senin öğrettiğin gibi yapıyorum evden çıkışlarımı. Önce sağ ayakla adımımı atıp besmelemi çekip, evden otobüs durağına kadar herkese "günaydın" "hayırlı işler" diyerek beklemeye başlıyorum.

Ne yapsam sen geliyorsun aklıma. Yalnız bir tek huyumdan vazgeçemedim. İnsanların yüzlerine uzun uzun bakma derdin ya hep bana. Bugün otobüs durağında küçük bir kız çocuğu gördüm. Elini, annesi olamayacak yaşta bir kadın tutuyordu. Uzun uzun baktım onlara annem. Dikkat çekmemek için arada bir başka yerlere baktım ama. Sanırım küçük kızı sevdiğimi düşünerek mavi gözlü, uzun boylu hatta biraz daha yaklaşsam belki de sen kokan bu kadın yadırgamadı derin ve özlem dolu bakışlarımı.
sımsıkı tutuyordu elini sultanım. Aynı senin benim ellerimi sımsıkı tutuşun gibi.

Uzun uzun baktım yine ve sen geldin gözlerime. O yaşlarda da hep birileri gelirdi bakışlarımın arkasından. Esmer, yeşil gözlü, sıcak bakışlı herkes babam oluverirdi. İnce, narin daha serin bakışlı insanlar annemi getirirdi. Bugün de sen geldin nur yüzlüm.

Sen beni bırakıp gittikten sonra hayatın senin öğrettiklerinin dışında yaşandığını öğrendim. Sevgisiz saygısız menfaatlerle dolu bir yaşantıymış meğer farkında olmadan yaşadığımız hayat."Sev" diyordun ya hep bana "sevmesen de sakın söyleme".Öyle yapıyorum ama insanlar sevmediklerini acımasızca söyleyebiliyorlar birbirlerinin suratına. Ya da söylemeseler de ima ediyorlar. Keşke iki kelimeyle bitirseydi işini dedirtircesine. Öyle çok isteyince olmuyormuş her şey. Zamanı da yokmuş istemenin beklemek faydasızmış. Çok mücadele etmekte değilmiş elde etmenin karşılığı. Gözü açık herkes biraz kurnazlık biraz yalan biraz da bencillik karışımından tılsımlı içecekler yapıp kendilerine, bir dikişte içerek kısa zamanda kavuşuyorlarmış istediklerine. Bunu da gurur duyarak anlatmak; ne kadar zeki ne kadar işini bilen kişi olduklarının sahte yüzlerindeki resimli anlatımı oluyormuş meğer.

Merak etme. Ben hiç imrenmedim onların yaşantısına. Yüzlerine öyle uzun uzun da bakmadım arkalarından getireceklerinin de kendilerine benzeyeceğini düşünerek.
Ama güzel olan her şeye bakıyorum sultanım. Seni, annemi, babamı, sevdiğim herkesi ve her şeyi görebilme umuduyla uzun uzun seyrediyorum gelmesini istediğim herkes gelene dek.

İşte böyle nur yüzlüm, sultanım, anne kokusunu kendi teninde hücrelerime işleyen sığınağım. Sıradan bir gün yaşamanın düşüncesi ile başladığım gün, içerisinde sen olan, hasret kokan, özlem dolu bir günü getirdi bana. Yani kısacası bakmak hatıraları, hatıralar özlemleri, özlemler kavuşamamayı anlattı sen dolu bu günde.

Şimdi bu yangın derecesindeki özlemlerimle akşama biran önce yaklaşıp, yatağıma uzanmadan yine senin öğrettiğin gibi; “Allah’ım gözlerimi kapattığımda gönlümü aç, gözümü açtığımda gönlümü karartma. Bana sevdiklerimin yüzünü göster” diye duamı edip sen diye kapatacağım gözlerimi.

Kim bilir belki gelirsin. Yine sıcacık koynuna alırsın beni. Yine koklayarak gıdışımdan öpersin. Gül kokulum mis kokulum diyerek.

Seni çok özledim SULTANIM bu gece koynunda uyumak istiyorum…
Beni doğduğum gün koklayarak kucağına alan ve on dokuz yaşıma kadar koklayarak seven bakıp büyüten ancak çok erken kaybettiğim Anneannem Sultan Uslu’ya…


liza

Etiketler:


Dosteli_  | Bahri Yıldırım
09 Mart 2014 Pazar 14:39:04

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.

Sevgi nasıl anlatılır ki başka türlü. Duygu yağmuruydu yazı. Neler neler geçti okurken içimden, gözlerimin önünden bir bilseniz


    [ Cevap yaz ]    

15 Ekim 2009 Perşembe 19:32:27


sevgili LİZAKAN
biricik sultanına (annaneciğine),anneciğine Yüce mevladan rahmet diliyorum.toprağı bol olsun.mekanı cennet olsun.sizinde yüreğinize sağlık,sultanınıza olan sevginizi ve özleminizi bi solukta okudum.sevgilerimle.saygılar.


    [ Cevap yaz ]    

15 Ekim 2009 Perşembe 18:21:49


çok teşekkür ederim..allahın rahmeti üzerilerinde olsun...
    [ Cevap yaz ]    

IRIZA  | Şenol Durmuş
15 Ekim 2009 Perşembe 17:31:16


Allah rahmet eylesin..Yazınız duygu yüklüydü..Tebrik ederim..Bana rahmetli dedem hacı rüstem efendiyi hatırlattınız..Onu çok severdim..Beyaz pamuk sakallarını hep öperdim.

Bazen onu kızdırırdım..Beni yakaladığın da bastonu ile döverdi..

Anılarım canlandı, teşekkür ederim...


    [ Cevap yaz ]    
ÇOK ÖZLEDİM SULTANIM başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
15.10.2009 16:56:27
Toplam 4 yorum yapıldı
1399 çoğul gösterim
1367 tekil gösterim