Her doğan çocuk, Tanrı'nın insanoğlundan hala umut kesmediği mesajını getirir. Sir Rabindranath Tagore [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

EVLENEMEDİLER

EVLENEMEDİLER

GURBETÇİ ÇOCUKLARI EVDE KALDI

Hollandalı politikacılar yıllardır uygulamaya çalıştıkları asimilasyon programını hayat geçiremediler şimdi yeni taktik uyguluyorlar. Yeni yasaya göre göçmen çocukları artık Hollanda dışından evlenip eşlerini yanlarına getiremiyorlar. Akraba evliliği yapamıyorlar. Hollanda içinden ya bir Türk, Hollandalı, Faslı, Sürinamlı v.s. bulup evlenebilecek ya da dut kurusu gibi kuruyup evde kalacaklar…

YAZIYORUM / Mustafa Toga / 2013

2000 li yıllardan önce göçmen çocukları (Türkler, Faslılar, Pakistanlılar, Sürinamlılar, Somalili, Hindistanlılar v.s.) eşlerini geldikleri ülkelerden seçiyorlardı. Aşağı yukarı yaş ortalaması 19-20 olan kızlar ve oğlanlar memleketlerinde nişanlanıyor bir yıl içerisinde ise aile birleşmesinden dolayı Hollanda’ya (İşi, maaşı, evi varsa yeterliydi ve evlilikler genelde akrabadan veya aynı şehirden birisi ile oluyordu) getiriyorlardı. 2010 dan sonra ise gençlerin eşini yurtdışından seçme imkanları neredeyse sıfırlandı. Hollanda da ki Türk çocuklar 30 yaşına merdiven dayadı, tabiri yerindeyse evde kaldı.
Yeni yabancılar kanuna göre (AB ve ABD dışında) aile birleşmesi yapacak kişiler en az 21 yaşında olacak, asgari ücretin (1.170,00) yüzde 120 fazla (1.278,00) maaşı olacak, evi olacak en az bir yıl iş garantisi olacak. Gelecek kişi ise memleketinde uyum kursuna tabi olacak ve Hollanda konsolosluğunda (Ankara-İstanbul) Hollandacadan imtihan olacak başarılı olursa ancak vize alabilecek. Bu ağır şartlarla çocukların yurt dışından evlenme yolları (eskiden Türkiye’den 30.000 kişi evlilik yoluyla Hollanda’ya geliyordu şimdi yaklaşık 3.500 kişi) kesilmiş oldu.

Gelelim işin en zor tarafına. Burada doğup burada büyüyen gençlerin kendi aralarında iletişimleri yok gibi. Akranlarıyla evlilik için anlaşmaları, kaynaşmaları çok zor. Son zamanlarda anne babanın ısrarıyla akraba ve ahbap çocukları arasında evlilik gerçekleşiyor. Bununda önü en kısa zamanda kapanacak. Hollanda’da ki siyasi partilerin meclis için hazırladığı önergeye göre akraba arasındaki evlilikler yasaklanacak. Tek yol kalıyor bir Hollandalı veya Sürinam partner bulmak. Hollanda’nın göçmenler politikasının amacıda bu zaten yabancı kökenlileri kendi kültür, dil ve inançlarından koparmak bu şekilde Hollanda toplumuna katmak.
Çare mi? Gençler ya atalarının geldikleri memleketlere dönüp oradan evlenecekler yada bu yeni şartlara uyacaklar.
Başka alternatif mi? Şimdilik soru işareti, ilerde ne olur bu günden kestirmek zor. Ama şu bir gerçek çocuklar 35’ine merdiven dayadı hala evlenemediler.

Etiketler: sayfam ,
EVLENEMEDİLER başlıklı yazıya henüz eleştiri yazılmamış.

EVLENEMEDİLER başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
14.2.2018 06:26:10
Toplam 0 yorum yapıldı
204 çoğul gösterim
185 tekil gösterim