Kararsızlık en büyük felakettir. Descartes [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

Eleştiri

ELEŞTİRİ

Bir yazıyı ya da söylemi eleştirirken, eleştirmen yada okuyucu eleştireceği yazı içinden bir yanlışı arayıp bularak onu eleştirmek, yazıyı yazanı utandırıp rencide etmekten başka bir işe yaramaz. Ancak kişiyi saf dışı etmekte eleştirmenin niyeti bu ise, işte o zaman bu türden yapılan bir eleştiri eleştirmenin işine yarar. Yoksa hiç kimsenin bir işine yaramaz.
Eleştirmekten maksat, yazıyı yazanı kazanıp, daha güzel yazı yazmasını sağlamak olmalı. Bunun içinde yazılan yazının tümünü okuyup anlamaya çalışmak gerekir.

Sonra hiçbir şey anlaşılmamış olunsa bile, yazanı kazanmak için yazılan yazı içinden varsa doğru ve güzel yazılmış bir cümleyi bulup onun üzerinden yazıyı değerlendirmeye alıp, yapılan yanlışları görmezden gelip, keşke yazıp anlatmak istediklerinin hepsini şu cümlene uygun yazıp devam ettirebilseydin bu yazı n çok daha güzel olurdu.

Demek insanın diğer yanlışlıklarını öğretip gidererek daha başarılı olmasını sağlar. Çünkü bu düşüncem doğru ve güzel de diğerleri neden yanlışmış diye, insanı doğru düşünmeye sevk eder. Düşünen her insanda elbette ki er geç doğru düşünceyi bulup yazar.

Onun için eleştirmen yazandan çok daha akılı, yapıcı ve bilgili olmalı. İltifat edip karşı taraftakinin akıl marifetini artırıp ortaya çıkarmasını sağlamalı.

Yoksa herkes kendi dağarcığındaki bilgiyle herkesi eleştirebilir. Bu eleştiri eleştiri olmaz. Karşısındakiyle adeta bir yarış, bir bilgi ölçüşmesi olur.

Hiç kimse anasından kusursuz doğmaz. Her kes her şeyi birilerinden öğrenir. Öğrendiği ile birilerini ezip üstünlük taslamak insanlık değil, öğrendiğini öğreten insandır

15.09.2013
Cahit KARAÇ


Etiketler:
Eleştiri başlıklı yazıya henüz eleştiri yazılmamış.

Eleştiri başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
15.09.2013 19:52:55
Toplam 0 yorum yapıldı
549 çoğul gösterim
513 tekil gösterim