Bir peşin hükmü söküp atmak, atomu parçalamaktan daha zordur. - Einstein [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

OZAN ERHAN ÇERKEZOĞLU kimdir? (özgeçmiş) DEDELERİ-HAYATI-SANATI VE ESERLERİ

OZAN ERHAN ÇERKEZOĞLU kimdir? (özgeçmiş) DEDELERİ-HAYATI-SANATI VE ESERLERİ

(kaynak: ZEMHERİDE SEVDİM KİTABI)

OZAN ERHAN ÇERKEZOĞLU, 17 Ağustos 1979 Erzurum doğumludur.
Kafkasya kökenli, Erzurum doğumlu olan OZAN Erhan ÇERKEZOĞLU, Âşık Fuat ÇERKEZOĞLU’ nun oğludur. Dedeleri Kafkasya’dan SİVAS-YILDIZELİ-HALKAÇAYIR KÖYÜNE oradan da ERZURUM Narman Toygarlı(Koşa) köyüne yerleşmiştir.
OZAN ERHAN’IN (babasının babası) ABDÜLAZİZ (Tahsildar-Din âlimi) dedesinin mezarı Erzurum-merkez Asri mezarlığında, (AbdülAziz’in babası) ÇERKEZ MUSTAFA (Astsubay Başçavuş) dedesinin mezarı ise Erzurum/Narman/Toygarlı köyündedir.
İMAM ŞAMİL’İN askeri olan (Çerkez Mustafa’nın babası) "KOMUTAN OSMAN" (Binbaşı) adlı diğer dedesinin mezarı ise HALKAÇAYIR KÖYÜNDE, onun babası Komutan Selim’in in mezarı ise Kafkasya’da şehitliktedir.
Ozan Erhan Kendi ağzından dedelerinin hayatını kısaca şöyle anlatmıştır:
“EN BÜYÜK DEDEM SELİM VE OĞLU BİNBAŞI OSMAN DEDEM YILLARCA KAHPE MOSKOF’A KILIÇ SALLAMIŞ VE İMAM ŞAMİL’İN ESARETİ SONUCU BİNBAŞI OSMAN DEDEM AĞIR YARALI ŞEKİLDE MOSKOF’UN ELİNE ESİR DÜŞMÜŞ, 17 YIL SİBİRYA’DA İŞKENCE GÖREREK ESİR TUTULMUŞTUR. O ESNA DA OĞLU MUSTAFA 7 YAŞINDA ANASI İLE ANADOLU’YA GELMİŞ VE BABASININ ŞEHİT OLDUĞUNU SANARAK BU AZİZ TOPRAKLARDA BABASIZ BÜYÜMÜŞ, DEVRİN SİVAS VALİSİ TARAFINDAN OKUTULMUŞ VE ASTSUBAY OLARAK BİR SÜRE SULTAN ABDULHAMİD HAN’IN YANINDA GÖREV ALMIŞTIR.
17 YIL SONRA SİBİRYA’DAN YİNE YARALI VE YAŞLANMIŞ ŞEKİLDE RUS ELİNDEN KURTULUP BU AZİZ TOPRAKLARA GEÇEN OSMAN DEDEM YILLARCA KAYBETTİĞİ AİLESİNİ ARAMIŞ TOPLAM 25 YIL SONRA SİVAS YILDIZ ELİNDE OĞLU MUSTAFAYI BULMUŞTUR. ÇİLEYLE VE SAVAŞLA GEÇEN ÖMÜRLERİN NETİCESİNDE SELİM DEDEM KAFKASYA’DA, OSMAN DEDEM SİVAS’TA, MUSTAFA VE ABDÜLAZİZ DEDEM ERZURUM’DA YATMAKTADIR. MEKÂNLARI CENNET OLSUN. (Âmin)

OZAN ERHAN;

Ozanlık ve Âşıklık geleneğini babası (ÂŞIK) Fuat ÇERKEZOĞLU sayesinde ilkokul çağlarından beri girdiği Ozanlar-Âşıklar meclislerinden öğrenmiş, 13 yaşından itibaren bağlama çalmaya ve şiir yazmaya başlamıştır.
Başta babası ve yetiştiği aile yapısı olmak üzere, geniş bir nüfuza sahip, ülkücü-milliyetçi çizgide olan ÇERKEZOĞLU sülalesinin de etkisi ile milli hassasiyetleri gelişmiş, küçük yaşta Turan ülküsü, Türk Milliyetçiliği fikri ve Türk-İslam ülküsüyle tanışmıştır. Yaşının çok küçük olmasına aldırmadan gerek dünden bugüne âşıklık-ozanlık geleneğini, gerekse benimsediği düşüncenin içeriğini bütün teferruatlarıyla araştırmaya, öğrenmeye başlamıştır.

Bir âlim olan dedesi AbdülAziz Efendi ve babası Âşık Fuat Çerkezoğlu sayesinde İslam dinini, Türk edebiyatını ve tarihini bütün incelikleriyle öğrenmeye başlamış, Kur’an-ı Kerim’i hem Arapça hem de Türkçe olarak araştırıp ezberleme çabası ile yıllarca meal, tefsir ve hadis çalışmıştır.
Ozanın şiirlerinde mana dışı cümlelere rastlanmamasının yegâne sebeplerinden birisi de bu olsa gerek…
Şiirlerinde ‘‘OZAN ERHAN’’ mahlasını kullanmaktadır.

OZAN ERHAN,
Şiiri manadan, hakikatten ayırmadan kafiye yapmanın doğru, aksinin ise günlük aldanmalar ve aldatmalar olduğunu düşünür. Oynayıp-oynatmakla para kazanma rezaletini eliyle itmiş, Türk Milleti’nin varlığı için edebi ve sanatsal boyutta inancıyla yoğurduğu ozanlık geleneğini kendisine çileye talip olma adına seçmiştir. Nitekim Yüce Allah’ın(C.C) şairlerden bahsettiği ‘’Şuara suresini’’ hiç aklından çıkarmaması da ozanlığının temel yapı taşlarındandır.

OZAN ERHAN,

Ozanlığın, gerek Türk Töresi, gerekse İslami olarak tebliğle vazifeli KUTLU bir gelenek olduğunu hiç unutmamış ve ozanların Türk Milleti’nin dili olduğunu her zaman hatırlatmıştır. Ozanlığı çeşme başlarında saz çalıp kara gözlü kızlara şiir yazmaktan ibaret görenlerle sürekli tartışma halindedir. Yine kendi diliyle; “Ozanlık Türk’ün en kutsal değerlerindendir. Tarihte Hakanların ve yüce Türk milletinin Ozanlık geleneğine ve Ozana verdiği önem Türk Töresinin temelini oluşturduğu içindir. Ozan anlatıcı, uyarıcı ve toplayıcıdır, danışılan aksakallıdır. Ozanlık geçmişten geleceğe en büyük köprüdür. Sözlü ve yazılı edebiyatın en temel taşı, Tarih dalının en büyük sözlü-yazılı kaynağıdır. Türk tarihinde Ozan, Hakan kadar değer gören liderdir, bilge kişiliktir.”
Ozan Erhan eserlerinde hâkim olan dil, sade ve Öz Türkçedir.
Ozan Erhan, gerek günlük hayatta gerekse Türk dili ve edebiyatında kelimelerimizin yabancılaşmasına şiddetle karşı çıkmakta ve bu yüzden şiirlerinde görülen bazı yabancı kelimeleri Türkçe okunuşlarıyla yazmaktadır. Dilin, milletin birliği, varlığı ve istikbali için en büyük değer olduğunu her fırsatta haykırıp, Türkçe için her zaman mücadele etmektedir. Dilde-Fikir-İşte birlik, sanatının da temel taşlarındandır. Eserlerinde, milli ve manevi hassasiyetleri mısralarla bütünleştirip Türk Milleti’nin dili olma ve kutlu ozanlık geleneğinin hakkını verme amacını gütmektedir.
Ozanlık geleneğini Türk ve İslam yapısına aykırı olan hiçbir yerde yapmamış, Türk-İslam düşmanlarıyla dünyevi menfaatler uğrunda hiçbir şekilde buluşmamış ve bulaşmamaktadır.
Ozanlara normal bir sanatçı veya çalgıcı gözüyle bakılmasına çok kızan OZAN ERHAN, her eline saz alıp “Ozanım” diye çıkıp üç kuruş için ilimsiz ve manasız yorum yapanlara karşı da kaşlarını her zaman çatmıştır.

Ozan Erhan,

‘’Türk Milletinin, Türk Töresinin, Turan ülküsünün ve Allah yolunun neferleri “Büyük laf edip küçük hayat yaşamamalıdır’’ düşüncesiyle, alkollü mekânlarda ve tek amaç eğlenmek-eğlendirmek - para kazanmak olan yerlerde sahne almamış ve almamaktadır.
Türkiye’de televizyon kanallarında Türk aile yapısını, ahlakını, kültürünü kısacası Türk’ün milli ve manevi yapısını bozmayı hedefleyen dizi ve filmlere eserleri ile mücadele etmektedir. İnsanları sadece ezikliğe, isyana sürükleyen birçok sanatçı ve içi boş şarkıları ile yine eserleri ve düşünceleri ile mücadele halindedir. Aşk dizisi, aşk parçası diye sunulan, oysa içi sadece nefsi ve gündelik heyecanlarla dolu birçok saçmalığa ve sahiplerine Aşk gibi kutsal ve büyük bir kavramı kirlettikleri için şiirlerinde defalarca başkaldırmıştır.

Türk halk edebiyatının ve divan edebiyatının hemen hemen her dalında şiirleri mevcuttur.
Türk edebiyatının ve dinav edebiyatının türr ve şekillerine hakim olan Ozan Erhan’ın
Aruz ile yazılmış birçok ödül alan eseri olmasına rağmen milli ölçümüz “Hece” ile yazılmış eserleri ile ön plandadır. Sevdası Türkçe, dili Türkçe, sazı Türkçedir.

Haksızlık ve zulüm karşısında hiçbir zaman susmayan Ozan Erhan büyük bir “Taşlama” ustasıdır. Makam-Mevki gözetmeden, haksızlık yapan kim olursa olsun, Türk ahlak ve edebine bağlı kalacak şekilde en sert bir dille, cesurca eleştirmiştir ve eleştirmektedir.
Her zaman halktan yana olan Ozan, şiirlerinde dahi kendi dertleri için yakınmayıp, halkının, milletinin dertlerini, milletini ezenlerin ve milletine haksızlık yapanların yüzlerine karşı defalarca haykırmış ve haykırmaktadır.

Kültür Bakanlığınca Türkiye genelinde düzenlenen şiir yarışmalarında ödülleri vardır.

Ozanlık geleneğini sürdürmekte olan OZAN ERHAN, Su ürünleri bölümü mezunudur.

İlgi alanları Siyaset, Spor, Tefsir, Tarih, Edebiyat, Sosyoloji, Felsefe, Astronomi ‘dir.

Yasal, “HOP YAVAŞ” , “TÜRK’ÜM BEN ” adlı “İKİ” albüm çıkarmış, ayrıca 91 eserlik “BAŞKALDIRIYORUM” adlı bir mp3 albümü yaparak Türk gençliğine hizmet ve armağan adına ücretsiz dağıtıma sunmuştur.

Ozanlık geleneğini bozmama adına genelde söz-müzik kendisine ait olan eserleri okumaktadır.
Seslendirdiği birkaç türkü ve babasına ait birkaç eser bulunmaktadır. Babasına ait olan eserlerde son kıta “ÇERKEZOĞLU” mahlası ile biter.
Ozan Erhan, “Gölgede Olanın Gölgesi Olmaz” diyerek büyük bir Aşık olan babasından bile sadece birkaç eser yorumlamış, ozanlık geleneğinin hakkını vermeye çalışmıştır.

Sanatçının sürekli üretim yapması gerektiğini her zaman vurgulamış, aynı eserler ile üstüne bir şey koymadan yıllarca halkın önüne çıkmayı hem sanata hem halka saygısızlık görmüştür. Onun için kendisi sürekli üretim halinde olup, güncel memleket meselelerini de vakit geçirmeden eserleri ile yansıtmaktadır.
Şiirlerinde hiçbir siyasi parti ve lider ismi kullanmadan sadece Türk milliyetçiliği davasını, Türk milli kültürünü ve ahlaki değerleri ön plana çıkarmıştır.
Kişilere şiir yazmayı sevmeyen Ozan Erhan fikirler üzerinde sıkça durmuştur.
Her devirde iktidardan yani güçten yana olanlara başkaldırmış haktan haklıdan yana olmuş ve eserlerinde dile getirmiştir.
Ozan Erhan,
“ Belki Pir Sultan olur asılırız, belki Nef’i olur boğduruluruz ama asla doğrudan şaşmaz, menfaate koşmaz, hak bildiğimizi haykırmaktan korkmayız” diyerek çıktığı yola aynı tavizsiz çizgide devam etmektedir.

2008 yılında ‘’ ZEMHERİDE SEVDİM’’ isimli bir şiir kitabı çıkarmıştır.
Ankara’da ikamet etmekte olan OZAN ERHAN; HİZMETİNE VE SANATINA ÜLKE GENELİNDE KONSERLERİYLE DEVAM ETMEKTEDİR.

OZAN ERHAN siyasetin değil, davasının ve Türk milletinin ozanıdır.

BOZUK DÜZENE İSYANIN ADI BAŞKALDIRININ SESİDİR.

Kendi diliyle;

SAZ ÇALIP DOLANMADIM DÜNYALIK SERVET İÇİN
NE SUSTUM NE DE KORKTUM İŞİM GİDER ELİMDEN
OZAN OLMUŞSAM EĞER HELE SORSUNLAR NİÇİN
NEFİ DİYARINDANIM BOŞ LAF ÇIKMAZ DİLİMDEN.

KARAC’OĞLAN DEĞİLİM PINARBAŞI DOLANAM
BEN ÇORAK TOPRAKLARIN SANCILI MİLLETİNDEN.
BENİ VATAN VE BAYRAK İÇİN DOĞURMUŞ ANAM
OZANIM, USANMIŞIM BOŞ ÇALGI İLLETİNDEN.

ANLAMAZ DİLİ ÜRKEK, KENDİ KORKAK OLANLAR
ANLAMAZ NEDİR OZAN, OZAN KİMİN DİLİDİR.
NE BİLSİN SANAT DİYE ZEVKİNE DOLANANLAR
OZAN ERHAN SUSMAK YOK! BU YOL ALLAH YOLUDUR. ,


SÖZ-MÜZİK OZAN ERHAN’A AİT ,SOSYAL MEDYADA DA MEVCUT OLAN (ŞİİR KİTABI HARİÇ) EN BİLİNDİK BAŞLICA ESERLER ŞUNLARDIR:
1/ VAY FELEK VAY
2/ HAK EDENE HAKKI KADAR SÖYLERİM
3/ TÜH DERİM
4/ ŞAİRLER KÜSKÜN
5/ İT OĞLU İTLER
6/ GÜÇ OLDU EMMİ
7/ KULA EYVALLAHIM YOK
8/ DUYDUN MU EMMİ
9/ BİR NESİL VAR İDİ
10/ GELİŞİYOR TÜRKİYE
11/ GİRDİN GÖNLÜME
12/ CEYLANIM
13/ YARALAR BENİ
14/ SEN YİNE GELMEDİN
15/ GEL ASENAM
16/ ASENAM
17/ ASRIN AYNASI
18/ BİLDİRDİĞİN YERDEYİM
19/TELİMİZ ALLAH DER BİZİM
20/ DEDİM DEDİ
21/ DÜŞMANIM SANA CEHALET
22/ HAL KALMADI
23/ SOR ÇANAKKALE’YE ANLATSIN SANA
24/ GELEN YOK
25/ KALMAK DAHA ZOR
26/ DİNLEMEYİ BİLMELİ
27/ ÂDEM DİYE GÖRÜNDÜM
28/ KEFENİN CEBİ YOK
29/ ELİF AŞKINA
30/ NE SENDEN VAZGEÇTİM NE DE İSTANBUL’DAN
31/ DENİZ KIZI
32/ ERZURUM ŞİİRİ
33/ VARSAĞI
34/ OZAN NEDİR
35/ ZAMANA BAK ZAMANA
36/ LAF
37/ SELAM
38/ TÜRK’ÜM BEN
39/ SEVMİŞTİM
40/ DOKUZ KEZ ÖLDÜM
41/YAR BENİ BEKLİYOR
42/ SEN NE ANLARSIN
43/ CİĞERİN YANSIN
44/ NERELERDESİN
45/ TÖREMİZDENDİR
46/ HOP YAVAŞ
47/ HER YANIM PUSU
48/ NE DİYE YATMAKTAYIZ
49/ KERKÜKÜM YALNIZ
50/ KULAK VER GARDAŞ BANA
51/ TÖRESİZLER
52/ USANDIM REİS
53/ UYAN
54/ CUDİ BİLİR BENİ
55/ EMMOĞLU’NA MEKTUP
56/ TÜKÜREYİM
57/ SUSMAK YOK
58/ TURAN MARŞI
59/ BİZİM AĞA
60/ ANKARA DA İTLER GEZEMEYECEK
61/ ÖLÜM YOK ŞEHİDİM VAR
62/ BIRAK BENİ
63/ SEBEBİ KİM SEBEBİ NE
64/ MALUM MEDYA
65/ ÇOK İMANLI HIRSIZ BUNLAR
66/ HAYVANDAN BETER CAHİL
67/ MEKTEBE BAK MEKTEBE
68/ NASİHAT
69/ OKUMADAN OLMAZ HA
70/ MEDENİYİZ MEDENİ
71/ TÜRKÇE SEVMEK
72/ BEKÂR ÜLKÜCÜYE NASİHAT
73/ GEL YETİŞ
74/ ERMENİ MEZALİMİ
75/ SUSARSAM KAHPEYİM KORKARSAM NAMERT
76/ BİZE ÇAMUR ATANLARA
77/ MEĞER HERŞEY BENİM YOKLUĞUMDA GÜZELMİŞ
78/ BAŞKALDIRIYORUM
79/ GELEN YOK
80/ İKTİDAR OLMANIN SIRRI
81/ ASRIN AYNASI
82/ DEDİM-DEDİ
83/ HER YANIM PUSU
84/ HUZUR İSLAM’DA
85/ ADIM ÜLKÜCÜDüR DAVAM TÜRK İSLAM
86/ GÖRÜN ARTIK
87/ BAŞIMA GÖZ DİKTİLER
88/ YOK OLASIN TELEVİZYON
89/ CİNASLI TÜRKÜ
90/ MENİ GÖZLER
91/ FIRFIR
92/ ULUPAMİR’E TÜRKÜ
93/ TÜRK’E KEFEN BİÇİLMEZ
94/ HAREKETİN TEMELİ ORTAÖĞRETİM
95/ YUH OLSUN
96/ ELLERE NE DİYİM SANA NE DİYİM
97/ HAŞHAŞİLER
98/ VUR ALLAH AŞKINA VUR
99/ EN YAKINIM SATTI BENİ
100/ KÖROĞLU’NA NAZİRE
101/ YOLUMUZ İZİMİZ BOZULDU BİZİM
102/ DURUŞUN OLSUN
103/ BAŞBAKAN TAYYİP BEYE 2013
104/ BAŞBUĞ’UN ARDINDAN
105/ SIĞINIRIZ ALLAH’A
106/ PARALEL KİM?
107/ SEN GİDİYORSUN
108/ PADİŞAHIM ÇOK YAŞA
109/ ORDU MARŞI
110/ ÜŞÜYORDU SESSİZCE
111/İNSAN ÇOK İNSANLIK KAYIP
112/ İNSAN OLMAYANLAR NE BİLSİN BENİ
113/İŞSİZLERİN DESTANI
114/ERZURUMLU EMRAH’A
115/ ATMAYAN ŞAFAK
116/ SEMAİ DİVANE DİVANE
117/ GÜL FERYAT EDER
118/ GECE VE İNSAN
119/ İLAHİ
120/ SEMAİ "HAZİN HAZİN"
121/ BU GECE
122/ÜÇ YAN DENİZ DÖRT YAN PUŞT!
123/ SARI ÇİÇEK
124/ YEDEKLİ KOŞMA
125/ HATIRLA BENİ
126/ PARA
127/ GÖZLERİN
128/ CİNASLI DİVAN
129/ DİVAN "YARADAN VAR"
130/ DUDAKDEĞMEZ
131/ YOKLUĞUNUN KIYAMETİ
132/ VARSIN VE TEKSİN!
133/ MUSAMMAT KOŞMA
134/ ZEMHERİDE SEVDİM
135/ ŞUURSUZ ŞAİR VE SANATÇILARA
136/ KITALAR

Etiketler:


KAFKASİ  | Osman Onuktav
27 Kasım 2011 Pazar 21:02:05


Eleştiri yaz: Çok komik Neyim eleştirisiniz yazacağım..
TÜRK MİLLETİNİN GÜR SESİ OLAN OZAN'IMIN YÜREĞİNE SAĞLIK AVAZI DAİM OLSUN..
Bütün eserleri zevkle dinlediğim ,dinlemeyenlerinde dinlemesini dilediğim dir..

Ölümlü bedeninde ölümsüz dava yaşatanlara selam olsun...


    [ Cevap yaz ]    
OZAN ERHAN ÇERKEZOĞLU kimdir? (özgeçmiş) DEDELERİ-HAYATI-SANATI VE ESERLERİ başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
26.02.2008 17:23:31
Toplam 1 yorum yapıldı
28182 çoğul gösterim
26446 tekil gösterim