Aşk, insanı sürükleyip götüren eşi bulunmaz bir taşıt aracıdır. BALZAC [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

OZAN ERHAN ÇERKEZOĞLU kimdir? (özgeçmiş)

OZAN ERHAN ÇERKEZOĞLU kimdir? (özgeçmiş)

(kaynak: ZEMHERİDE SEVDİM KİTABI)
OZAN ERHAN ÇERKEZOĞLU,1979 Erzurum doğumludur.
Kafkasya kökenli (Çerkes-Karaçay) , Erzurum doğumlu olan OZAN Erhan ÇERKEZOĞLU, Âşık Fuat ÇERKEZOĞLU’ nun oğludur. Dedeleri SİVAS-YILDIZELİ-HALKAÇAYIR KÖYÜNDEN ERZURUM’A yerleşmiştir. OZAN ERHAN’IN "ABDULAZİZ" (Tahsildar-Din âlimi) ve "ÇERKEZ MUSTAFA" (Astsubay başçavuş) adlı iki dedesinin mezarı Erzurum merkez ve Erzurum/Narman/Toygarlı köyünde, İMAM ŞAMİL’İN askeri olan "KOMUTAN OSMAN" (Binbaşı) isimli diğer dedesinin mezarı ise HALKAÇAYIR KÖYÜNDEDİR. Kendi ağzından dedelerinin hayatını kısaca şöyle anlatmıştır:"EN BÜYÜK DEDEM SELİM VE OĞLU BİNBAŞI OSMAN DEDEM İMAM ŞAMİL HAZRETLERİ İLE YILLARCA KAHPE MOSKOFA KILIÇ SALLAMIŞ VE İMAM ŞAMİL’İN ESARETİ SONUCU BİNBAŞI OSMAN DEDEM AĞIR YARALI ŞEKİLDE MOSKOF’UN ELİNE DÜŞMÜŞ, 17 YIL SİBİRYA’DA İŞKENCE GÖREREK ESİR TUTULMUŞTUR. O ESNA DA OĞLU MUSTAFA 7 YAŞINDA ANASI İLE ANADOLU’YA GELMİŞ VE BABASININ ŞEHİT OLDUĞUNU SANARAK BU AZİZ TOPRAKLARDA BABASIZ BÜYÜMÜŞ, SİVAS VALİSİ TARAFINDAN OKUTULMUŞ VE ASTSUBAY OLARAK SULTAN ABDULHAMİD HAN ORDUSUNDA GÖREV ALMIŞTIR. 17 YIL SONRA SİBİRYA’DAN YİNE YARALI VE YAŞLANMIŞ ŞEKİLDE RUS ELİNDEN KURTULUP BU AZİZ TOPRAKLARA GEÇEN OSMAN DEDEM YILLARCA KAYBETTİĞİ AİLESİNİ ARAMIŞ TOPLAM 25 YIL SONRA SİVAS YILDIZ ELİNDE OĞLU MUSTAFAYI BULMUŞTUR.ÇİLEYLE VE SAVAŞLA GEÇEN ÖMÜRLERİN NETİCESİNDE SELİM DEDEM KAFKASYA’DA, OSMAN DEDEM SİVAS’TA , MUSTAFA VE ABDULAZİZ DEDEM ERZURUM’DA YATMAKTADIR. MEKANLARI CENNET OLSUN.
OZAN ERHAN;
Ozanlık ve Âşıklık geleneğini babası sayesinde ilkokul çağlarından beri girdiği Ozanlar ve Âşıklar meclislerinden öğrenmiş, 13 yaşından itibaren bağlama çalmaya ve şiir yazmaya başlamıştır.
Başta babası ve yetiştiği aile yapısı olmak üzere, geniş bir nüfuza sahip,ülkücü-milliyetçi çizgide olan ÇERKEZOĞLU sülalesinin de etkisi ile milli hassasiyetleri gelişmiş, küçük yaşta, Turan ülküsü,Türk Milliyetçiliği fikri ve Türk-İslam ülküsüyle tanışmıştır. Pir-i Türkistan Hoca Ahmet Yesevi’yi okumaya ve başlamıştır. Yaşının çok küçük olmasına aldırmadan gerek şiir ve ozanlık için edebi çalışmaları, gerekse BENİMSEDİĞİ düşüncenin içeriğini teferruatıyla öğrenmeye başlamıştır.
Bir âlim olan dedesi AbdulAziz Efendi ve babası Aşık Fuat Çerkezoğlu sayesinde İslam dinini ve Türk tarihini bütün incelikleriyle öğrenmeye ve Kur’an-ı Kerim’i hem Arapça hem de Türkçe olarak ezberleyip anlamaya araştırmaya çalışmıştır. Ozanın şiirlerinde mana dışı cümlelere rastlanmamasının yegâne sebebi bu olsa gerek.
OZAN ERHAN, Şiiri manadan, hakikâtten ayırmadan kafiye yapmanın mantıklı, aksinin ise günlük aldanmalar ve aldatmalar olduğunu düşünür. Oynayıp oynatmakla para kazanma rezaletini eliyle itmiş, Müslüman-Türk Milleti’nin varlığı için edebi ve sanatsal boyutta inancıyla yoğurduğu ozanlık geleneğini kendisine çileye talip olma adına seçmiştir. Nitekim Yüce Allah’ın(c.c) şairlerden bahsettiği ‘’şuara suresini’’ hiç aklından çıkarmaması da ozanlığının temel yapı taşlarındandır. OZAN ERHAN, ozanlığın gerek Türk töresi,gerekse İslami olarak tebliğle vazifeli bir dal olduğunu hiç unutmamış ve ozanlığın Türk Milleti’nin dili olduğunu her zaman hatırlatmıştır. Şiirlerinde ‘‘OZAN ERHAN’’ mahlasını kullanmaktadır.
Ozanlığı çeşme başlarında saz çalıp kara gözlü kızlara şiir yazmakla tasvir edenlerle sürekli tartışma halindedir.
Şiirlerinde hâkim olan dil, sade ve anlaşılır Türkçedir. Gerek günlük hayatta gerekse Türk dili ve edebiyatında kelimelerimizin yabancılaşmasına şiddetle karşı çıkmakta ve bu yüzden şiirlerinde görülen bazı yabancı kelimeleri Türkçe okunuşlarıyla yazmaktadır.
Türk halk edebiyatının ve divan edebiyatının hemen hemen her dalında şiirleri vardır. Şiirlerinde ve türkülerinde Milli ve manevi hassasiyetini mısralarla bütünleştirip Türk Milleti’nin dili olma amacını gütmektedir.
Ozanlık geleneğini Türklük ve Müslümanlık yapısına aykırı olan hiçbir yerde yapmamış, Türk-İslam düşmanlarıyla dünyevi menfaatler uğrunda hiçbir şekilde buluşmamıştır. Ozanlara normal bir sanatçı veya çalgıcı gözüyle bakılmasına çok kızan OZAN ERHAN, her eline saz alıp ozanım diye çıkıp ilimsiz ve manasız yorum yapanlara karşıda kaşlarını her zaman çatmıştır.
‘’Türk Milletinin,Türk Töresinin,Turan ülküsünün ve Allah yolunun neferleri “Büyük laf edip küçük hayat yaşamamalıdır’’ düşüncesiyle, alkollü ve tek amaçları eğlenmek olan hiç yerde sahne almamış tır.
Kültür Bakanlığınca Türkiye genelinde düzenlenen şiir yarışmalarında ödülleri vardır.
Ozanlık geleneğini sürdürmekte olan OZAN ERHAN, Su ürünleri bölümü mezunudur.
2008 yılında ‘’ ZEMHERİDE SEVDİM’’ isimli bir şiir kitabı çıkarmıştır. Ankara’da ikamet etmekte olan OZAN ERHAN; HİZMETİNE VE SANATINA ÜLKE GENELİNDE KONSERLERİYLE DEVAM ETMEKTEDİR. OZAN ERHAN siyasetin değil, kutlu davasının ve Türk milletinin ozanıdır.
BOZUK DÜZENE İSYANIN ADI BAŞ KALDIRININ SESİDİR.
Kendi diliyle;

SAZ ÇALIP DOLANMADIM DÜNYALIK SERVET İÇİN
NE SUSTUM NE DE KORKTUM İŞİM GİDER ELİMDEN
OZAN OLMUŞSAM EĞER HELE SORSUNLAR NİÇİN
NEFİ DİYARINDANIM BOŞ LAF ÇIKMAZ DİLİMDEN.

KARAC’OĞLAN DEĞİLİM PINARBAŞI DOLANAM
BEN ÇORAK TOPRAKLARIN SANCILI MİLLETİNDEN.
BENİ VATAN VE BAYRAK İÇİN DOĞURMUŞ ANAM
OZANIM, USANMIŞIM BOŞ ÇALGI İLLETİNDEN.

ANLAMAZ DİLİ ÜRKEK, KENDİ KORKAK OLANLAR
ANLAMAZ NEDİR OZAN, OZAN KİMİN DİLİDİR.
NE BİLSİN SANAT DİYE ZEVKİNE DOLANANLAR
OZAN ERHAN SUSMAK YOK! BU YOL ALLAH YOLUDUR. ,

OZAN ERHAN ÇERKEZOĞLU

Etiketler:


KAFKASİ  | Osman Onuktav
27 Kasım 2011 Pazar 21:02:05


Eleştiri yaz: Çok komik Neyim eleştirisiniz yazacağım..
TÜRK MİLLETİNİN GÜR SESİ OLAN OZAN'IMIN YÜREĞİNE SAĞLIK AVAZI DAİM OLSUN..
Bütün eserleri zevkle dinlediğim ,dinlemeyenlerinde dinlemesini dilediğim dir..

Ölümlü bedeninde ölümsüz dava yaşatanlara selam olsun...


    [ Cevap yaz ]    
OZAN ERHAN ÇERKEZOĞLU kimdir? (özgeçmiş) başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
26.02.2008 17:23:31
Toplam 1 yorum yapıldı
25680 çoğul gösterim
24078 tekil gösterim