Köleliğin en kötüsü, kendi nefsine köle olmaktır. (La Fontaine) [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM
Sultanı Öldürmek

Sultanı Öldürmek


Yazar
ISBN
: 786051410135
Dil
: Türkçe
Sayfa
: 528 s.
Yıl
: 2012
Sultanı Öldürmek Kitabı Tanıtım Yazısı

"Biri, sizi cinayet işlemekle suçladığında deliller bulur, tanıklar gösterir, bunun bir iftira olduğunu kanıtlamaya çalışırsınız, ama sizi itham eden kişi bizzat kendinizseniz, ne yaparsınız?"

Ahmet Ümit'in Nisan ayında yayınlanacak romanı Sultanı Öldürmek bu satırlarla başlıyor. Yıllardır aynı kadını bekleyen bir tarihçinin hikâyesi bu. Şahane bir aşk için harcanmış bir ömrün hikâyesi... Serhazinlerin son temsilcisi Müştak Serhazin'in başından geçen dört günlük tuhaf bir serüven. Sapında Fatih Sultan Mehmed'in tuğrası bulunan mektup açacağıyla öldürülmüş bir tarih profesörü... Bir aşk cinayeti mi? Yoksa kökleri "Ulu Hakan"ın şüpheli ölümüne uzanan bir entrika mı? Osmanlı devletinin bir imparatorluğa dönüştüğü o zaferler ve ihanetlerle dolu günlere yapılan sıradışı bir yolculuk. Ve bu heyecan verici yolculuk boyunca kulaklardan eksik olmayan o kadim soru: Tarih, geçmişte yaşananlar mıdır, yoksa tarihçilerin anlattıkları mı?

"...Ve Sultan Mehmed Han. Mehmed Han oğlu Murad Han oğlu Fatih Sultan Mehmed Han. İki karanın ve iki denizin hâkimi. Allah'ın yeryüzündeki gölgesi. Kostantiniyye'yi zapt eden padişah. Roma İmparatorluğu'nun doğal varisi, farklı dinlerden, farklı dillerden, farklı ırklardan yepyeni bir millet yaratma aşkıyla yanıp tutuşan kudretli hükümdar. Uçsuz bucaksız ovalarda at koşturan ordular. Kılıç sesleri, savaş naraları, korku çığlıkları. Ardı ardına düşen şehirler, ardı ardına yıkılan devletler, ardı ardına el değiştiren kaleler. Kırk dokuz yaşında dünyaya nam salmış bir hükümdar. Ve değişmez kader. Akşama kavuşan gün. Ecel şerbetini içen insan. Ve Fatih Sultan Mehmed'in şüpheli ölümü. Ve onun iki şehzadesi. İkiye bölünen saray, ikiye bölünen devlet, hiçbir şeyden haberi olmayan bir halk. Ve iki şehzadenin kanlı boğazlaşması sürerken saray odasında unutulan Fatih Sultan Mehmed Han'ın cansız bedeni..."

Ahmet Ümit, kusursuz bir kurguyla ele aldığı bu cinayet-aşk-tarih örgüsünde edebiyat okurlarının gözündeki ayrıcalıklı yerini bir kez daha sağlamlaştırıyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Eser içerisinde yer alan fikir, düşünce, iddia ve mesajları "Ne anladım?" bölümümüzde diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Sultanı Öldürmek Kitabından Ne Anladınız?


Alıntılar Alıntı Yaz
Kitap için ilk alıntıyı siz ekleyin.

Sultanı Öldürmek Kitabından Alıntı Paylaşın


Sayfa 47, kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafıdır. Henüz bu kitap için s-47 eklenmemiştir.
Kitabı edinmişseniz kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafını siz ekleyin.

İncelemeler İnceleme Yaz
Avci04
09 Nisan 2013 Salı 00:09:44

1453'e farklı bir bakış açısı...
Okunmasını tavsiye ediyor
Dilara.a
01 Aralık 2012 Cumartesi 16:17:44

Ahmet Ümit denilince akla zaten kötü hiç bir roman gelemez. Gerçekten en iyi eserlerinden birisi olduğunu söyleyebilirim.. Tebriklerim büyükçe.
Okunmasını tavsiye ediyor
34_212
13 Ekim 2012 Cumartesi 22:01:06

Ahmet Ümit'in en iyi eseri diyebilirim. Ustaya tebrikler...
Okunmasını tavsiye ediyor
Çeşminaz.
16 Ağustos 2012 Perşembe 18:36:56

yazar ilk defa karakterin kendine yönelik serzenişlerini dile almış. daha az olabilirdi belki ama tarihe yaptığı yolculuk müthişti okunmalı bence....
Okunmasını tavsiye ediyor
M. Efruz Sermeda
09 Ağustos 2012 Perşembe 09:19:21


Bitiremedim..zorla değil ya!
Okunmasını tavsiye ediyor
-denizz-
01 Ağustos 2012 Çarşamba 16:17:12

Kitabı okurken kendini olayın içinde hissediyor insan.Okumanızı tavsiye ederim.Bir kitabın içinde ancak bu kadar farklı şeyler bir arada bulunabilir.
Okunmasını tavsiye ediyor
Ümmü AŞCI
16 Temmuz 2012 Pazartesi 23:43:34


Şu an okuyorum. O bir deha diye düşünüyorum.Her kitabı farklı bir fenonen bakış açısı biraz kaleminde yanlı tarafları ağır basıyor olsa da;yazarın düşünsel dehasına ütopik coğrafyasında yeşeren kelamını gıptayla okuyorum.
Okunmasını tavsiye ediyor
emel/karakaya
27 Haziran 2012 Çarşamba 11:00:34

Ahmet Ümit, cam fağnuslarda mı saklamalı bilemedim. bir romanda bir sürü içerik aşk, psikoloji, tarih , polisiye . okumaya kıyamadım. okumak için özel zamanlar buldum .
Okunmasını tavsiye ediyor
Nevred
17 Haziran 2012 Pazar 01:46:43

Kitabın yarısındayım henüz ama büyük bir zevkle okuyorum,sürükleyici ve okunması gereken bir kitap.
Okunmasını tavsiye ediyor
Hüseyin TOPHAN
08 Haziran 2012 Cuma 22:07:55

Okumya deger bir eser Ahmet Ümit, kusursuz bir kurguyla ele aldığı bu cinayet-aşk-tarih örgüsünde
Okunmasını tavsiye ediyor

İnceleme Paylaşın


Edebiyat Defteri Puanı
Puanınız:
Bu Kitabı Tavsiye Edenler
Bu kitabı 34 kişi tavsiye ediyor.

dilşen
Bu kitabı tavsiye etti.
HakanKurtaran
Bu kitabı tavsiye etti.
MerveÇavuş
Bu kitabı tavsiye etti.
Tote
Bu kitabı tavsiye etti.
kara kedi
Bu kitabı tavsiye etti.
seferaga
Bu kitabı tavsiye etti.
huseyn99
Bu kitabı tavsiye etti.
CANCAN1980
Bu kitabı tavsiye etti.
büşra kılavuz
Bu kitabı tavsiye etti.
M. Efruz Sermeda
Bu kitabı tavsiye etti.