Bir kimseyi sahip olmadığı sıfatlarla övmek, onu kibarca yermek demektir. CEMİL SENA [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM
Şeker Portakalı

Şeker Portakalı


ISBN
: 9789750719400
Sayfa
: 0 s.
Yıl
: 2000
Şeker Portakalı Kitabı Tanıtım Yazısı
Yazarlıkta karar kılıncaya kadar, *oks antrenörlüğünden ressam ve heykeltıraşlara modellik yapmaya, muz plantasyonlarında hamallıktan gece kulüplerinde garsonluğa kadar çeşitli işlerde çalışan Jose Mauro de Vasconcelos'un başyapıtı Şeker Portakalı, "günün birinde acıyı keşfeden küçük bir çocuğun öyküsü"dür. Çok yoksul bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen, dokuz yaşında yüzme öğrenirken bir gün yüzme şampiyonu olmanın hayalini kuran Vasconcelos'un çocukluğundan derin izler taşıyan Şeker Portakalı, yaşamın beklenmedik değişimleri karşısında büyük sarsıntılar yaşayan küçük Zeze'nin başından geçenleri anlatır. Vasconcelos, tam on iki günde yazdığı bu romanı "yirmi yıldan fazla bir zaman yüreğinde taşıdığını" söyler.

Aydın Emeç'in, güzel Türkçesiyle dilimize armağan ettiği Şeker Portakalı'nın başkahramanı Zeze'nin büyüdükçe yaşadığı serüvenleri, yazarın Güneşi Uyandıralım ve Delifişek adlı romanlarında izleyebilirsiniz.


Eser içerisinde yer alan fikir, düşünce, iddia ve mesajları "Ne anladım?" bölümümüzde diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Şeker Portakalı Kitabından Ne Anladınız?


Alıntılar Alıntı Yaz
Kitap için ilk alıntıyı siz ekleyin.

Şeker Portakalı Kitabından Alıntı Paylaşın


Sayfa 47, kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafıdır. Henüz bu kitap için s-47 eklenmemiştir.
Kitabı edinmişseniz kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafını siz ekleyin.

İncelemeler İnceleme Yaz
Bermuda
16 Mart 2017 Perşembe 22:42:46

En nefret ettiğin insanın, en sevdiğin insan olmasının hikayesi...
Okunmasını tavsiye ediyor
Sadecebirmerve
17 Şubat 2017 Cuma 02:58:06

Çocukluğumun en güzel kitabı ama her yaşta okuyunca ayrı güzel, her seferinde okurken sizi ağlatabilir Zeze en sıcak en samimi halleriyle. Hepimizin içindeki şarkıyı keşfetmesi için okuması şart.
Okunmasını tavsiye etmiyor
Ahmet Yusuf ADIN
09 Kasım 2016 Çarşamba 13:16:12

Adam 12 günde yazmış
Okunmasını tavsiye etmiyor
irfan taş
06 Kasım 2016 Pazar 01:11:16

Okunması gereken kitaplar arasında diye düşünüyorum.
Okunmasını tavsiye etmiyor
Göktürkmen
30 Ekim 2016 Pazar 16:25:45

Malum dinci-gerici ekibin "milli"eğitim talim terbiyesi(z) kurulu, bu kitabı içerik olarak müstehcen bulup yasaklamıştı !

Ve ben çok gülmüştüm, ama acı acı...
Okunmasını tavsiye ediyor
CaNMaYBuLL.
24 Ekim 2016 Pazartesi 02:27:46

''yazarlıkta karar kılıncaya kadar, *oks antrenörlüğünden ressam ve heykeltıraşlara modellik yapmaya, muz plantasyonlarında hamallıktan, gece kulüplerinde garsonluğa kadar çeşitli işlerde çalışan josé mauro de vasconcelos'un 1968 tarihli romanı.

kitap, fakir bir aile çocuğu olan zeze'nin yaşadığı olayları anlatıyor. vasconcelos'a göre "günün birinde acıyı keşfeden küçük bir çocuğun öyküsü"dür.

tam on iki günde yazdığı bu romanı "yirmi yıldan fazla bir zaman yüreğinde taşıdığını" söyler.
yirmi yıldan fazla yürekte taşınmış bu kitap yani zeze'nin maceraları, güneşi uyandıralım'la devam edip, 'delifişek' ile son buluyor.''
Okunmasını tavsiye etmiyor
Ayşegül Aşkım Karagöz
19 Ekim 2016 Çarşamba 03:18:10

Bu kitabı ince bir sızı gibi hep taşıyacağım içimde...önce okuduğum kitaplardan biri iken daha sonra 2013/2014 yılları arasında ablamın yakalanıp vefat ettiği AĞIR aplestik anemi hastalığının aynısını yaşayan küçük bir kız çocuğunu tanıdım ve onun da bu kitaptan etkilenerek blogunun adını ve rumuzunu -şeker portakalı- yaptığını anladığımda bu kitap benim için içimdeki bir yaraya eşlik eden kanayan bir gül olarak kaldı ...ve o çocuğu şeker portakalını çok merak ediyorum umarım o hayattadır .
Okunmasını tavsiye ediyor
Gülüm Çamlısoy
17 Ekim 2016 Pazartesi 21:49:13

Çok çok uzun zaman önce sevgili edebiyat öğretmenimin tavsiyesi ile okumuştum bu güzel kitabı ve tadı damağımda kalmıştı belki de bir kez daha okumanın zamanı çoktan geldi de geçiyor.
Çocuk aklımla aldığım tat bir yana ne zaman ki bir kitabı yeniden okusak farklı alemlere yolculuk ediyoruz bu da gelişim sürecinin bizde yarattığı farklı duygu sağanağı.
Okunmasını tavsiye ediyor
perisultan
15 Ekim 2016 Cumartesi 14:47:19

okuduğum sevimli bir kitap
Okunmasını tavsiye etmiyor

İnceleme Paylaşın


Edebiyat Defteri Puanı
Puanınız:
Bu Kitabı Tavsiye Edenler
Bu kitabı 9 kişi tavsiye ediyor.

edebiyatseverhatun
Bu kitabı tavsiye etti.
faikkocabey
Bu kitabı tavsiye etti.
Göktürkmen
Bu kitabı tavsiye etti.
Ayşegül Aşkım Karagöz
Bu kitabı tavsiye etti.
Gülüm Çamlısoy
Bu kitabı tavsiye etti.
Mina Cumalı
Bu kitabı tavsiye etti.
huseyn99
Bu kitabı tavsiye etti.
Bermuda
Bu kitabı tavsiye etti.
lahana
Bu kitabı tavsiye etti.