Bilge sözler şeker kamışına benzer; ne kadar emsen de tadı tükenmez. (Afrika Atasözü) [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM
Osmanlı Devleti`nde Yenileşme Hareketleri

Osmanlı Devleti`nde Yenileşme Hareketleri


Yayınevi
ISBN
: 9789758640737
Sayfa
: 240 s.
Yıl
: 1.1.2008
Ebat
: 16x24
Osmanlı Devleti`nde Yenileşme Hareketleri Kitabı Tanıtım Yazısı
Osmanlı Devleti, kuruluşundan itibaren sürekli ilerleme ve gelişme içerisinde olmuştur. Sınırlarını devamlı genişleten devlet, bu duruma kuvvetli bir Teşkilat, başarılı bir yönetim kadrosu ve çağın şartlarına göre kendisini sürekli Yenilemesi sayesinde ulaşabilmiştir.XVII. yüzyıla gelindiğinde, Avrupa `da Coğrafi kesifler, Rönesans ve Reform hareketlerinin sonuçları etkili bir şekilde hissedilmiş, Batılı Devletler gelişmesinin önündeki birçok engeli ortadan kaldırmaya başlamıştır. Bunun karşısında Osmanlı Devleti hâlâ Avrupa karşısında üstün olduğu psikolojisinden kurtulamamış, gerekli Tedbirleri atacak tikrî ve maddi donanıma sahip olamamıştır. Ayrıca Osmanlı idari Mekanizması yozlaşmaya başlamış, ilmi müessese, Tımar sistemi ve Yeniçeri ocağı gibi temel kurumlar bozulmuştur. Bunun dışında uzun süren savaşlar ve beraberinde Getirdiği Ekonomik sıkıntılar, isyanlar, devleti zor durumda bırakmıştır.Bu duruma çözüm bulmak amacýyla XVII. yüzyılda padişahlar ve bazı devlet adamları çareler aramış, bu amaçla çeşitli girişimlerde bulunmuşlardır. Bu dönemde herhangi bir dış modeli alınmamış ve devlet kendi iç Dinamikleri ile sıkıntılarından kurtulmaya çalışmıştır, XVIII. Yüzyıl Başlarında bunun yeterli olmadığı görülüp yatının üstünlüğü kabul edilerek Osmanlı yöneticileri, devletin kurtuluşu için Avrupa `yı modeli almaya başlamışlardır.Osmanlı devlet adamlarının ilk defa şuurlu fakat plansız olarak Batı tarzında modernizasyon faaliyetleri Lale Devri (1718-1730) ile başlar. XVIII. yüzyılın sonunda III. Selim ile birlikte artık yenileşme hareketleri bir plan ve program dahilinde ele alınmaya baslanmis, onu Islahat dönemi daha sonraki Dönemler için Yol Gösterici olmuş ve Cumhuriyeti `nin ilanına kadar bu şekliyle devam etmiştir.Biz bu çalışmamızda XVII. Yüzyıl başlarından I Dünya Savaşı `nın sonuna kadar gerek devleti kalkındırmak gerekse varlığım koruyabilmek amacýyla yapılmaya çalışılan yenilikleri ele almaya çalışacağız.

Eser içerisinde yer alan fikir, düşünce, iddia ve mesajları "Ne anladım?" bölümümüzde diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Osmanlı Devleti`nde Yenileşme Hareketleri Kitabından Ne Anladınız?


Alıntılar Alıntı Yaz
Kitap için ilk alıntıyı siz ekleyin.

Osmanlı Devleti`nde Yenileşme Hareketleri Kitabından Alıntı Paylaşın


Sayfa 47, kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafıdır. Henüz bu kitap için s-47 eklenmemiştir.
Kitabı edinmişseniz kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafını siz ekleyin.

İncelemeler İnceleme Yaz
Kitap için ilk incelemeyi siz ekleyin.

İnceleme Paylaşın


Edebiyat Defteri Puanı
Puanınız:
Bu Kitabı Tavsiye Edenler
Bu kitabı 0 kişi tavsiye ediyor.