Büyük olma yolundaki ilk adım, dürüst olmaktır. (S. Johnson) [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM
Onüç Günün Mektupları

Onüç Günün Mektupları


ISBN
: 789753639088
Dil
: Türkçe
Sayfa
: 131 s.
Yıl
: 2011
Onüç Günün Mektupları Kitabı Tanıtım Yazısı

Onüç Günün Mektupları, Türk şiirinin büyük ustası Cemal Süreya'nın 1972 Temmuz'unda, Okmeydanı SSK Hastanesi'nde yatan eşi Zuhal Tekkanat'a yazmış olduğu mektuplardan oluşuyor.
(Arka Kapak)

Eser içerisinde yer alan fikir, düşünce, iddia ve mesajları "Ne anladım?" bölümümüzde diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Onüç Günün Mektupları Kitabından Ne Anladınız?


Alıntılar Alıntı Yaz
Kitap için ilk alıntıyı siz ekleyin.

Onüç Günün Mektupları Kitabından Alıntı Paylaşın


Sayfa 47, kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafıdır. Henüz bu kitap için s-47 eklenmemiştir.
Kitabı edinmişseniz kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafını siz ekleyin.

İncelemeler İnceleme Yaz
onurbudak
07 Mart 2013 Perşembe 13:51:50

Onüç Günün Mektupları, Türk şiirinin büyük ustası Cemal Süreya’nın 1972 Temmuz’unda, Okmeydanı SSK Hastanesi’nde yatan eşi Zuhal Tekkanat’a yazmış olduğu mektuplardan oluşuyor.
Kalıp olarak, kitabın kısa ve öz tanımını bu cümlelerle bulabilirsiniz. Ancak, kitabın içinde sakladığı anlam, önem ve duygu, birazdan benim yazdığım satırlarla da anlatılamayacak kadar fazladır. Çünkü o, “Cemal Süreya”dır.
Evet, aslında bu cümleyle kitabı anlatmaya başlayabiliriz; Cemal Süreya’nın, hastanede yatan eşine yazdığı mektuplar… Yazıldığı dönem içerisinde, anladığım ve yorumladığım kadarıyla Cemal Süreya’nın eşi, Zuhal Tekkanat, Cemal Süreya’nın ona olan sevgisinden şüpheler sezer. Sağlık sorunu nedeniyle hastaneye yatırıldığı ve biraz riskli bir ameliyat geçirecek olmasının da verdiği baskıyla düşer en çokta bu şüpheye. Cemal Süreya bu şüpheyi anlamıştır. Ve en çok, bu şüphenin yersizliğini anlamıştır… Bu şüpheyi yersiz çıkarmak amacından çok, eşinin yanında olduğunu ve onu nice sevdiğini anlatmak için eşine bir söz verir. “Sen hastanedeyken her gün yazacağım sana!” Ve bu böyle de olur…
Cemal Süreya, hastanede kalan eşine her gün yazar bu mektupları. Bu mektuplarda, şiirler olur, aşk sözleri olur. Bu mektuplarla Cemal Süreya, eşine kendi günlerinin nasıl geçtiğini anlatır. Yokluğunun ona verdiği üzüntüyü anlatır. Eksikliğini anlatır ki, eksiktir Cemal Süreya. Oğlu Memo ile geçen anlarını anlatır, çalışmalarından söz eder, ki en çokta, aşkından söz eder. Bu mektuplar, yazılmış bütün aşk kalıplarını hiçe sayacak kadar sade, özel ve güzeldir.
Cemal Süreya, bu mektupları yazarken eşine, bu mektupları hiç kimsenin görmemesi gerektiğini anlatır. Ve ekler; ben öldükten sonra belki yayınlatabilirsin bunları… Zuhal Tekkanat, Cemal Süreya’nın ölümü üzerine bu mektupları bir araya getirir ve kitaplaştırmak üzere yayıncıya teslim eder. Kitapta ayrıca, Cemal Süreya’nın eşine farklı dönemlerde yazdığı mektuplar da bulunmaktadır… Kitabı kısaca, Cemal Süreya’nın mektuba eklediği cümleleriyle anlatarak yorumlamayı bitirmeyi düşünüyorum. Ve yapıyorum…
“Yalnız seninle güçlüyüm. Sen olmasan bir anlamım olmaz. Sev beni.”
*
“Yaşayacağız.”
*
“Her şeyimi sana borçluyum. Sana rasladığım sıralar yıkıntılıydım. Sen onardın beni. Tuttun elimden kaldırdın. Ben de ekmek gibi öptüm alnıma koydum seni, kutsadım.”
*
“Aşk büyüdü, aşk!”

Ek olarak, kitapta mektupların Cemal Süreya’nın el yazısıyla olan asıllarının da fotoğrafları yer alıyor.
Benim kitabı tanıtmak için kurduğum cümlelerin yetmeyeceği bir kitap bu. Kesinlikle okumadan, aşkı eksik tanıyacağınız bir kitap. Eksiksiz bir kitap.
İyi okumalar…
Okunmasını tavsiye ediyor

İnceleme Paylaşın


Edebiyat Defteri Puanı
Puanınız:
Bu Kitabı Tavsiye Edenler
Bu kitabı 0 kişi tavsiye ediyor.

Anetta
Bu kitabı tavsiye etti.
onurbudak
Bu kitabı tavsiye etti.