Kişilik, kendi öz düşmanını kendi öz yuvasında barındırır. Bergson [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM
Minber

Minber "Mustafa Kemal Atatürk`ün İlk Gazetesi" Açıklamalı Çevirisi


Yazar
ISBN
: 9789944446150
Sayfa
: 399 s.
Yıl
: 01.01.2000
Ebat
: 13,5x21 cm
Minber "Mustafa Kemal Atatürk`ün İlk Gazetesi" Açıklamalı Çevirisi Kitabı Tanıtım Yazısı
Minber Gazetesi, Osmanlı Devleti için adeta sonun başlangıcı olan Mondros Mütarekesi`nden hemen sonra, 1 Teşrin-i sani (kasım) 1918 tarihinde yayınlanmaya başlandı. Toplam 51 sayı olarak yayınlanan gazete, 21 Kanun-i evvel (Aralık) 1918 tarihinden son sayısını çıkardıktan sonra Türk basın tarihindeki yerini aldı.
Kısa süren yayın hayatına rağmen Minber Gazetesi, Gazetesi`nin döneminde yayınlanan diğer gazetelerden ayıran en önemli özelliği, gazetenin ortakları arasında Mustafa Kemal Paşa`nın da olmasıdır. Ali Fethi Okyar ile birlikte çıkardıkları bu gazete, Mustafa Kemal Paşa`nın Milli Mücadele`yi başlatmak için Anadolu`ya geçmeden önceki en önemli çalışmalarından birini teşkil ettiği gibi, kendisiyle yapılan ve gazetede yayınlanan görüşmeler vasıtasıyla Mustafa Kemal Paşa`nın Mondros Anlaşması sonrası fikirlerini öğrenmemiz açısından da dikkate alınması gereken bir yayın organıdır. Ayrıca yine bu gazetede yer alan fikir yazılarında, ömrünü tamamlamış olan Osmanlı Devleti`nin aydınlarının, 20.yüzyılı ve bu yüzyılın insanlığa getirdiği değerleri yorumlayışını bulmakta mümkündür. Bu aydın kadrosunun, Türkiye Cumhuriyeti`nin kuruluşu ve şekillenmesinde oynağı rol göz önüne alındığında, Minber Gazetesi`ndeki fikri tartışmaların önemi daha iyi anlaşılacaktır.


Eser içerisinde yer alan fikir, düşünce, iddia ve mesajları "Ne anladım?" bölümümüzde diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Minber "Mustafa Kemal Atatürk`ün İlk Gazetesi" Açıklamalı Çevirisi Kitabından Ne Anladınız?


Alıntılar Alıntı Yaz
Kitap için ilk alıntıyı siz ekleyin.

Minber "Mustafa Kemal Atatürk`ün İlk Gazetesi" Açıklamalı Çevirisi Kitabından Alıntı Paylaşın


Sayfa 47, kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafıdır. Henüz bu kitap için s-47 eklenmemiştir.
Kitabı edinmişseniz kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafını siz ekleyin.

İncelemeler İnceleme Yaz
Kitap için ilk incelemeyi siz ekleyin.

İnceleme Paylaşın


Edebiyat Defteri Puanı
Puanınız:
Bu Kitabı Tavsiye Edenler
Bu kitabı 0 kişi tavsiye ediyor.