Kötünün dünyada eseri kalmaz. EYRANİ [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM
Kar

Orhan Pamuk

1952 yılında İstanbul'da doğdu.Kalabalık bir ailede, Nişantaşı'nda büyüdü. Liseyi İstanbul'da Robert College'de okudu. İstanbul Teknik Üniversitesi'nde üç yıl mimarlık okuduktan sonra, mimar ve ressam olmayacağına karar verip okulu bıraktı. Çocukluğundan 22 yaşına kadar yoğun bir şekilde resim yaparak ve ileride ressam olacağını düşleyerek yaşadı. İstanbul Üniversitesi'nde gazetecilik okudu. Ama gazetecilik yapmadı. 23 yaşından sonra romancı olmaya karar verdi.

Kar


Yazar
ISBN
: 9789754709612
Sayfa
: 428 s.
Yıl
: 01.01.2000
Ebat
: 13 x 19,5 cm
Kar Kitabı Tanıtım Yazısı
On iki yıldır Almanya’da sürgün olan şair Ka Türkiye’ye dönüşünden dört gün sonra, bir röportaj için Kars şehrinde bulur kendini. Ağır ağır ve hiç durmadan yağan karın altında sokak sokak, dükkân dükkân bu hüzünlü ve güzel şehri ve insanlarını tanımaya çalışır. Kars’ta ağzına kadar işsizlerle dolu çayhaneler, dışırıdan gelmiş ve kardan mahsur kalmış gezgin bir tiyatro kumpanyası, intihar eden ve türban direnişi yapan kızlar, çeşitli siyasal gruplar, dedikodular, söylentiler, Karpalas Oteli ve sahibi Turgut Bey ile kızları İpek ve Kadife ve Ka için bir aşk ve mutluluk vaadi vardır.
“O ne bir ideolog, ne bir siyasetçi, ne de bir gazeteci.
Orhan Pamuk büyük bir romancı.”
New York Times

Eser içerisinde yer alan fikir, düşünce, iddia ve mesajları "Ne anladım?" bölümümüzde diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Kar Kitabından Ne Anladınız?


Alıntılar Alıntı Yaz
Kitap için ilk alıntıyı siz ekleyin.

Kar Kitabından Alıntı Paylaşın


Sayfa 47, kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafıdır. Henüz bu kitap için s-47 eklenmemiştir.
Kitabı edinmişseniz kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafını siz ekleyin.

İncelemeler İnceleme Yaz
gidilecek
25 Aralık 2014 Perşembe 07:26:54

Türkiye'nin bir Dönemi'ni yakın tarih olmasına rağmen şimdi ne kadar değişmiş olduğunu farkedeceksiniz başörtü sorununu, o dönemin daha bir çok sorununu anlatan bir kitap.
Okunmasını tavsiye ediyor
İrfan karabulut
14 Nisan 2012 Cumartesi 14:48:41

Masumiyet müzesini okuduktan sonra o isimdede bir şiir yazdım.Şimdi bu kitabıda okudum. onada şiir yazasım var. anadolu insanın en ücra karanlıklarına deginen ve kimi yerde sofu kimi yerde kendini begenmişlerin yaptıklarıyla eşdeger izlenim bıraktı. Ben bu kanıya vardım sabit fikirliler hiç bir zaman at gözlüklerini çıkarmazlar ve kendi dogruları DOGRUdur sadece. ama bence yanlış ve gelecek kuşaklara çook yazık.
Okunmasını tavsiye ediyor
Angie
19 Kasım 2010 Cuma 14:11:00


Bu kitabı okuduktan sonra Kars'a ve ülkemin doğusundaki bir çok şehre karşı merakım artmıştı. Ve kitaptan sonra kış mevsiminin romantik beyazı kar'ın insanlar üzerindeki farklı etkilerini gözlemyebilme imkanım olmuştu diyebilirim. Evet kar kimileri için ilham kaynağı olurken tüm güzelliklere dair kimileri için bir felaketti.

Kitabın en çok gizemli havasını sevmiştim. Anlatımdaki tasvirlerdeki vs.

Siyasi boyutuna değinmek istemiyorum çünkü Orhan Pamuk'un daha sonra olayı bu anlamda çığırından çıkardığına inanıyorum.

Fakat kitabı salt yazınsal anlamda değerlendirecek olursam çok hoştu.

Okunmasını tavsiye etmiyor

İnceleme Paylaşın


Edebiyat Defteri Puanı
Puanınız:
Bu Kitabı Tavsiye Edenler
Bu kitabı 11 kişi tavsiye ediyor.

oguz99
Bu kitabı tavsiye etti.
FikrimeAL
Bu kitabı tavsiye etti.
şimo
Bu kitabı tavsiye etti.
İrfan karabulut
Bu kitabı tavsiye etti.
nakres309
Bu kitabı tavsiye etti.
sem sem
Bu kitabı tavsiye etti.
ayşe1
Bu kitabı tavsiye etti.
daydemir
Bu kitabı tavsiye etti.
Banu Kalyoncu
Bu kitabı tavsiye etti.
gidilecek
Bu kitabı tavsiye etti.