Cahil cesur olur. Hz. Muhammed (S.a.v) [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM
Evliya Çelebi`nin İstanbul`u

Evliya Çelebi`nin İstanbul`u


Yazar
ISBN
: 0
Sayfa
: 151 s.
Yıl
: 1.1.2003
Evliya Çelebi`nin İstanbul`u Kitabı Tanıtım Yazısı
Selçuk Altun`un değerlendirmesiyle "kentimizi taş taş, çeşme çeşme tanıyan İstanbulog" John Freely`nin (1926) kitaplarının sayısı otuzu geçiyor; çoğu da İstanbul ve Türkiye üzerine. Bu kitapların ikisi (A History of Robert Kolej, The American College for Girls and Boğaziçi University [2000] ve beş ciltlik Türkiye Uygarlıklar Rehberi [2000] yayınlarımız arasında çıktı. John Freely yeni kitabı Evliya Çelebi`nin İstanbulu`nda "bu aziz şehrin sokak kültürü ve halk tarihinin seyyar ansiklopedisi" Evliya Çelebi`yle birlikte İstanbul`u sokak sokak dolaşıyor, Seyahatname`den aktarmalarla XVII. yüzyıl İstanbul ruhunu hatırlatıyor ve Evliya Çelebi`nin şehrindeki unsurların modern İstanbul`da hala mevcut olduğunu gösteriyor. Böylece, Evliya Çelebi`nin Seyahatname`sini yazmasının üzerinden geçen üç yüz yılı aşkın zaman içinde çok şey olmasına karşın, bugünkü İstanbul`u "Evliya Çelebi`nin İstanbulu`yla kıyasladığımızda en derin noktada şehrin temel karakterinin değişmediğini görüyoruz.


Eser içerisinde yer alan fikir, düşünce, iddia ve mesajları "Ne anladım?" bölümümüzde diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Evliya Çelebi`nin İstanbul`u Kitabından Ne Anladınız?


Alıntılar Alıntı Yaz
Kitap için ilk alıntıyı siz ekleyin.

Evliya Çelebi`nin İstanbul`u Kitabından Alıntı Paylaşın


Sayfa 47, kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafıdır. Henüz bu kitap için s-47 eklenmemiştir.
Kitabı edinmişseniz kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafını siz ekleyin.

İncelemeler İnceleme Yaz
Kitap için ilk incelemeyi siz ekleyin.

İnceleme Paylaşın


Edebiyat Defteri Puanı
Puanınız:
Bu Kitabı Tavsiye Edenler
Bu kitabı 0 kişi tavsiye ediyor.