İnsanlar kötülüğü, arzuları kuvvetli olduğundan dolayı değil, vicdanları zayıf olduğundan dolayı yaparlar. JOHN STUART MiLL [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM
Büyümenin Türkçe Tarihi: Murathan Mungan`ın Seçtikleriyle

Murathan Mungan (Derleyen)Facebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Murathan Mungan ( 21.04.1955)
şair, yazar


21 Nisan 1955 tarihinde İstanbul’da doğdu. Ortaöğrenimini Mardin’de yaptıktan sonra Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nü bitirdi. Devlet Tiyatrolarında ve Şehir Tiyatrosu’nda dramaturg olarak çalıştı. Çeşitli dergi ve gazetelerde şiirleri, öyküleri ve tiyatro üzerine yazıları yayınlandı.

Büyümenin Türkçe Tarihi: Murathan Mungan`ın Seçtikleriyle


ISBN
: 9789753426220
Sayfa
: 216 s.
Yıl
: 1.7.2010
Ebat
: 13 x 19,5 cm
Büyümenin Türkçe Tarihi: Murathan Mungan`ın Seçtikleriyle Kitabı Tanıtım Yazısı
Çocukluğumuzda ya da yeniyetmeliğimizde okuduğumuz bir öykü bazen bizi beş-on yaş birden büyütür. Kimi zaman edebiyat hayattan önce öğretir. Günümüzün on iki yazarı, Türk edebiyatından kendilerini büyüten on iki öykü seçip bu izleği derinleştiren birer deneme yazdılar. Böylelikle her denemeyi bir öykünün izlediği bu özel kitap oluştu. Hem bir seçki niteliğinde, hem de bir bağlam çevresinde oluşturulmuş bir tasarım kitabı olarak da görülüp okunabilir. Refik Halit Karay, Ömer Seyfettin, Sait Faik, Sabahattin Ali, İlhan Tarus, Orhan Kemal, Cihat Burak, Vüs`at O. Bener, Oğuz Atay, Osman Şahin`in öyküleri üzerine Füsun Akatlı, Selim İleri, Fatih Özgüven, Cemil Kavukçu, Ayfer Tunç, Hasan Ali Toptaş, Sırma Köksal, Sema Kaygusuz, Faruk Duman, Necati Güngör, Jaklin Çelik ve Nurdan Gürbilek yazdılar.

YAZAR HAKKINDA
İlk kitabı 1980`de yayımlanan Mahmud ile Yezida`dır. Daha çok şiirleri, hikâyeleri ve oyunları ile tanınan Mungan aynı zamanda radyo oyunu, film senaryosu ve şarkı sözü yazdı. 2000 öncesinde çıkardığı tüm şiir kitaplarını içeren 13+1 toplamından sonra 2001`de Erkekler için Divan, 2002 yılında da ilk romanı Yüksek Topuklar yayımlandı. 2004`teTimsah Sokak Şiirler`ni, kısa bir süre sonra Çador adlı kısa romanı takip etti. Aynı yılın son günlerinde yayımlanan Eteğimdeki Taşlar geniş bir zaman diliminden şiirlerini bir araya getiriyor. 2005 yılı için hazırlanmış özel bir basım olan Elli Parça, Mungan`ın henüz kitaplaşmamış çalışma dosyalarından farklı türlerde parçalar içeriyor. 2006 tarihli Söz Vermiş Şarkılar, yazarın bestelenmiş ve bestelenmemiş bütün şarkı sözlerini bir araya getiriyor.

"MURATHAN MUNGAN`IN SEÇTİKLERİYLE" DİZİSİ:
<p<Ressamın İkinci Sözleşmesi, 1996;
Çocuklar ve Büyükleri, 2001;
Yabancı Hayvanlar, 2003;
Yazıhane, 2003;
Erkeklerin Hikâyeleri, 2004;
Kadınlığın 21 Hikayesi, 2004


Eser içerisinde yer alan fikir, düşünce, iddia ve mesajları "Ne anladım?" bölümümüzde diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Büyümenin Türkçe Tarihi: Murathan Mungan`ın Seçtikleriyle Kitabından Ne Anladınız?


Alıntılar Alıntı Yaz
Kitap için ilk alıntıyı siz ekleyin.

Büyümenin Türkçe Tarihi: Murathan Mungan`ın Seçtikleriyle Kitabından Alıntı Paylaşın


Sayfa 47, kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafıdır. Henüz bu kitap için s-47 eklenmemiştir.
Kitabı edinmişseniz kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafını siz ekleyin.

İncelemeler İnceleme Yaz
Kitap için ilk incelemeyi siz ekleyin.

İnceleme Paylaşın


Edebiyat Defteri Puanı
Puanınız:
Bu Kitabı Tavsiye Edenler
Bu kitabı 0 kişi tavsiye ediyor.