Büyük olma yolundaki ilk adım, dürüst olmaktır. (S. Johnson) [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM
Baba ve Piç

Elif Şafak

Elif Şafak hakkında henüz tanıtım yazısı mevcut değil.


Baba ve Piç


Yazar
Yayınevi
ISBN
: 9753425538
Sayfa
: 416 s.
Yıl
: 1.1.2010
Ebat
: 13 x 19,5 cm
Baba ve Piç Kitabı Tanıtım Yazısı
Kocanızın izni lazım elbette," diye devam etti sekreter, artık cıvıltılı olmayan sesiyle. "Tabii eğer evliyseniz...?"
Odadakilerin meraklı bakışları üzerinde ağırlaştı. Ne var ki Zeliha`nın yüzünde ne sıkıntıdan eser vardı ne mahcubiyetten. Bu toplumsal işkenceden keyif alıyor değildi elbette ama içinden bir ses başkalarının fikirlerini ve yargılarını umursamamayı öğütlemişti ona. Ne de olsa fark etmeyecekti sonuç olarak. Son zamanlarda bazı kelimeleri kişisel sözlüğünden çıkarmaya karar vermişti, "utanç" pekâlâ bunlardan biri olabilirdi. Bu kürtaja onay verecek bir koca yoktu ortada. Bu çocuğun bir babası yoktu.
Neyse ki kocanın olmayışı formalitelerde bir avantaja dönüştü. Görünüşe göre kimsenin yazılı iznini almasına gerek yoktu. Bürokratik düzenlemeler, evli çiftlerin bebeklerini kurtarmak için gösterdikleri özeni evlilik dışı doğan bebekler için göstermiyordu anlaşılan. Babasız bir çocuk neticede bir piçti ve İstanbul`da bir piç, sallanan bir diş gibi her an düşmeye hazırdı.
Baba ve Piç, İstanbul-San Francisco hattında gidip geliyor: Müslüman-Türk Kazancı ailesiyle Ermeni asıllı Amerikalı Çakmakçıyanların 90 yıla yayılan öyküleri iç içe. Kederli bir geçmişi tamamen unutmak mı daha doğru, geçmiş bilincini beraberinde taşımak mı? Diğer yandan bir kadınlar romanı Baba ve Piç: Erkeklerin apansız ve açıklamasız ölüverdiği, geriye hep kadınların kaldığı bir sülaleden dört kuşak kadının hikâyesi. Anneannelerin, ciciannelerin, teyzelerin hafızalarıyla can bulan bu romanı severek okuyacaksınız.

Eser içerisinde yer alan fikir, düşünce, iddia ve mesajları "Ne anladım?" bölümümüzde diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Baba ve Piç Kitabından Ne Anladınız?


Alıntılar Alıntı Yaz
Kitap için ilk alıntıyı siz ekleyin.

Baba ve Piç Kitabından Alıntı Paylaşın


Sayfa 47, kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafıdır. Henüz bu kitap için s-47 eklenmemiştir.
Kitabı edinmişseniz kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafını siz ekleyin.

İncelemeler İnceleme Yaz
sabri ayçiçek
26 Eylül 2016 Pazartesi 17:43:07

"Okunmaya değer" sözü tavsiye değil de nedir ki?Lütfen biraz özen gösterelim diyorum.
Okunmasını tavsiye etmiyor
sabri ayçiçek
26 Eylül 2016 Pazartesi 17:37:59

İlk çıktığında okuduğum ve hayli ilginç bulduğum bir kitaptır...Okuyunca,insana,nereden nereye dedirtiyor.
Okunmaya değer!
Okunmasını tavsiye etmiyor
Ahmet Balchk
21 Eylül 2016 Çarşamba 16:38:07

Bu coğrafyada yaşayan her türk bu kitabı okumalı.
Türk dediysem yanlış anlamayın etnik olarak değil vatandaş olarak türkten bahsediyorum..
Önyargılarımızı ancak böyle eserleri okuyarak anlayabiliriz.
Okunmasını tavsiye etmiyor
grafspee
12 Kasım 2013 Salı 11:21:57

Öyle sanıldığı gibi ne Ermeni propagandası, ne de Türk düşmanlığı var bu kitapta. Elindeki malzemeleri toplayarak bize bir Aşure sunmuş Elif Şafak. Konusunu başkalarından dinlemeyin, kendiniz tadın.. :)
Okunmasını tavsiye etmiyor
majetora
24 Nisan 2013 Çarşamba 02:02:30

türk aile yapısının o dışadönüklüğünün örttüğü çok fazla acıyı anlatmasının yanında ermeni meselesine bide bu yönden bakın demesiyle daha da değerlenen bir kitap. kesinlikle yapılan çoğu etnik ayrımcılık yönünde ki eleştirileri haketmeyen bir kitap.
Okunmasını tavsiye ediyor
Kalemistik
18 Ağustos 2012 Cumartesi 11:44:55

Kurgu ve edebi yönden harika bir kitap.

Elif Şafak, nasıl bir çevrede yaşıyorsa, üzüldüm kendisine. Bir insanın etrafında, hiç mi düzgün erkek olmaz? Erkekleri bir pislik gibi göstermesi, rahatsız ediyor beni açıkçası. Tabi ki böyle tipler var; ancak hiç mi örnek bir erkek karakter yer almaz, anlatılmaz. Bu açıdan hoşnut değilim.

Okuması zevkli bir kitap olduğu kesindir. Bana kitap okumayı sevdiren bir eser oldu. İhtiyacım olanda buydu.
Okunmasını tavsiye ediyor
NorasiaSalome
20 Mart 2012 Salı 23:38:07

çok etkileyici bir kitap özellikle sonu...
Okunmasını tavsiye ediyor
deniz-ce
29 Eylül 2011 Perşembe 12:00:48

kitabın finali vurucuydu.
ülkemizde örtbas edilmeye kalkılan aile içi yaşantıları cesurca kaleme almış yazar.
Okunmasını tavsiye ediyor
Nermin Kaçar
27 Eylül 2011 Salı 20:52:25

Elif Şafak'a ait okuduğum ikinci kitaptı. Aşk' ı okuduktan sonra Baba ve Piç' i okumaya başladım. Edebi abnlamda bir kez daha takdir ettim kendisini. Kurgu mükemmeldi ve olayın çözüm aşamasında hayranlığım iki katına çıktı.

Okunmasını tavsiye ediyor
sareyaprak
03 Mayıs 2011 Salı 19:59:48

Mutlaka okunması gereken bir kitap.Elimden bırakmadan okududum.Kitabın bölümleri şeker,su.,buğday tarçın diye ayrılmıştı,bunların aşure malzemesi olduğunu üç günsonra düşünebildim.Etkisinden ancak üç gün sonra kutuldum.
Okunmasını tavsiye ediyor
BANU ULUDAĞ
03 Mayıs 2011 Salı 19:16:31

Sözde Ermeni soykırımına bir Ermeni ailesi ile Türk ailesinin bakış açısını göreceksiniz kitapta. Geleneklerine, geçmişine , tarihine bağlıı ve bilinçli bir şekilde bu yönde çocularını yetiştiren her Ermeni ailesini anlatmış kitaptaki aile. Türk ailesi de öyle. Biz hiç bir zaman ailelerimizden doğuda Türk köylerine Ermeni çetelerince yapılan zulmü öğrenmedik. Aslında bunun en önemli sebebi de bence biz millet olarak kin gütmeyen insanlarız. Tarihte yaşananları tarihe ve tarihçilere bırakırken, aslında çok da bir şey bilmezken geçmiş hakkında, karşımızda ki tarafın daha doğmamış Türk bebeklerine bile kin duymalarının adı faşizm mi ırkçılık mı bilemiyorum ama "aydın"larımızca normal karşılanıyor. Elif Şafak bu anlamda yani Ermenilerin bu bakış açısını birazcık eleştiriyor kitapta. Bunu bilerek mi yapıyor bunu bilemeyeceğim.

Baştan sona sürükleyici ve bazı bölümler dehşet verici. Özellikle abinin tecavüzü. En sevdiğim ve yaratıcı olduğunu düşündüğüm kahraman ise cinlere karışmış abla..Güzel bir kitap.
Okunmasını tavsiye ediyor
KEVE
03 Mayıs 2011 Salı 16:45:35

anlatılmaz, okumak lazım
Okunmasını tavsiye ediyor
Fatoş Huy
19 Ocak 2011 Çarşamba 21:39:28

Okurken bir genç kızın hikayesi gibi gelse de, sonuna doğru bunun böyle olmadığının farkına varıyorsunuz. Geçmişe dair sorulara cevap arayan bir genç kız...Mutlaka okunmalı diye düşünüyorum.
Okunmasını tavsiye ediyor
Sementer
22 Aralık 2010 Çarşamba 23:58:43

Kitap akıcı,sürükleyici keyifle okunabilecek türden. Terkedilmiş hayatları,umudu,yaşamı ,aslında birçok şeyi barındırıyor içinde.Amerika,Arizona,İstanbul üçgenine geçen Ermeni-Türk sorunlarına değinen güzel ve başarılı bir kitap.Elif Şafak her zamanki gibi farklılığını belli etmiş bu kitabında da...Okunması gerekir diye düşünüyorum.
Okunmasını tavsiye ediyor
onurumsun
21 Kasım 2010 Pazar 19:28:04

Baba ve Piç piyasaya ilk sürüldüğü anda çok büyük tepkiler toplamış, sanal âlemde yazar aforoz edilmişti. Birçoğumuz bu aforozun nedenlerini anlamak için alıp okuma gereği duyduk. En azından ben bunlardan biriyim.

Kitabı okumaya başlayıp ilerledikçe kendime çok fazla sorular sormaya başladım. Gençlerimize tarihimizi tam anlamı ile öğretememenin ve bilmedikleri konularda araştırması ve doğruya ulaşması gerektiğini anlatamamışız. Oysa ermeni ailesinde büyüyen genç kız geçmişini ve bugününü araştırıp, doğruya ulaşmak yolunda ilk adımı atabiliyor.

Okunması gereken bir kitap
Okunmasını tavsiye ediyor

İnceleme Paylaşın


Edebiyat Defteri Puanı
Puanınız:
Bu Kitabı Tavsiye Edenler
Bu kitabı 30 kişi tavsiye ediyor.

Kalemistik
Bu kitabı tavsiye etti.
athena
Bu kitabı tavsiye etti.
((mk))
Bu kitabı tavsiye etti.
GulBeyaz
Bu kitabı tavsiye etti.
deniizkızı
Bu kitabı tavsiye etti.
huseyn99
Bu kitabı tavsiye etti.
Fatoş Huy
Bu kitabı tavsiye etti.
edebiyatim_99
Bu kitabı tavsiye etti.
gaybana geceler
Bu kitabı tavsiye etti.
Fulya CODAL
Bu kitabı tavsiye etti.