İnsanlar kötülüğü, arzuları kuvvetli olduğundan dolayı değil, vicdanları zayıf olduğundan dolayı yaparlar. JOHN STUART MiLL [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM
Adam Smith Pekin`de

Adam Smith Pekin`de "21. Yüzyılın Soykütüğü"


Yayınevi
ISBN
: 9789944122580
Sayfa
: 416 s.
Yıl
: 06.02.2009
Ebat
: 16x24 cm
Adam Smith Pekin`de "21. Yüzyılın Soykütüğü" Kitabı Tanıtım Yazısı
ABD hegemonyası çözülüyor mu? Çin`in yükselişi, dünya dengelerini nasıl etkiliyor? Adam Smith`in Batı ile Batı-dışı`nın güçlerinin eşitleneceği öngörüsü gerçekleşiyor mu?Türkiyeli okurların Uzun Yirminci Yüzyıl kitabıyla tanıdığı Arrighi, büyük yankılar uyandıran bu yeni kitabında asıl olarak iki gelişme üzerinde duruyor:Birincisi, Yeni Amerikan Yüzyılı Projesi`nin yükselişi ve çöküşü; ikincisi ise, Çin`in Doğu Asya`da yaşanan iktisadi rönesansın lideri olarak ortaya çıkışı. Bu iki gelişmeye katkıda bulunan birçok devlet ile devlet dışı aktöre de gerekli dikkat gösteriliyor, fakat çözümlemenin ana ilgi odağını küresel dönüşüme yol veren başat aktörler olarak ABD ve Çin devletleri oluşturuyor.


Kitabın amacı, küresel ekonomi politiğin merkez üssünün Kuzey Amerika`dan Doğu Asya`ya kayışını Adam Smith`in iktisadi gelişme teorisi ışığında yorumlamak olduğu kadar, Adam Smith`in ünlü eseri Ulusların Zenginliği`nin bir yorumunu da sunmaktır.Arrighi, ABD`nin küresel imparatorluk yaratma yönündeki girişimlerinin Çin`in 1990`lardan bu yana sergilediği iktisadi başarıları boşa çıkarma amacı taşıdığını ve gene ABD`nin Irak`ta batağa saplanmasının Çin`i ABD`nin "Teröre Karşı Savaş"ının asıl galibi yaptığını sağlam dayanaklarla ileri sürmektedir.Arrighi`ye göre, ABD`nin küresel Güney`in güçlenmesini önleme çabaları geri tepecektir. Bu çabalar ABD hegemonyasının "ölümcül krizini" çabuklaştırmakta, Smith`in öngördüğü türden bir devletler uygarlığının kurulmasına elveren koşulları yaratmaktadır. Sonuç olarak nasıl bir dünya düzeninin ya da düzensizliğinin gerçekleşeceği, büyük ölçüde, Güney ülkelerinin, Batı`nın benimsediği yolda ilerlemeye çalışmaktansa, kendilerine ve dünyaya sosyal açıdan daha hakkaniyetli ve ekolojik açıdan daha sürdürülebilir bir kalkınma yolu açmalarına bağlıdır.
Eser içerisinde yer alan fikir, düşünce, iddia ve mesajları "Ne anladım?" bölümümüzde diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Adam Smith Pekin`de "21. Yüzyılın Soykütüğü" Kitabından Ne Anladınız?


Alıntılar Alıntı Yaz
Kitap için ilk alıntıyı siz ekleyin.

Adam Smith Pekin`de "21. Yüzyılın Soykütüğü" Kitabından Alıntı Paylaşın


Sayfa 47, kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafıdır. Henüz bu kitap için s-47 eklenmemiştir.
Kitabı edinmişseniz kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafını siz ekleyin.

İncelemeler İnceleme Yaz
Kitap için ilk incelemeyi siz ekleyin.

İnceleme Paylaşın


Edebiyat Defteri Puanı
Puanınız:
Bu Kitabı Tavsiye Edenler
Bu kitabı 0 kişi tavsiye ediyor.