ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Mezardakilerin pişman oldukları şeyler için, dünyadakiler birbirini kırıp geçiriyorlar. İMAM GAZALİ Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

Ölü Öğretmenler Kooperatifi Turneye Çıkıyor

Öğretmen Bir Çiftin Bitmeyen Kooperatif İnşaatının Hikayesiyle Moderniteyi Sorgulayan "Ölü Öğretmenler Kooperatifi" İsimli Tiyatro Oyunu, Ege Bölgesi Turnesine Çıkıyor.

04.01.2010

Ölü Öğretmenler Kooperatifi Turneye Çıkıyor

Öğretmen bir çiftin bitmeyen kooperatif inşaatının hikayesiyle moderniteyi sorgulayan "Ölü Öğretmenler Kooperatifi" isimli tiyatro oyunu, Ege Bölgesi turnesine çıkıyor.
İzmir’in Bayraklı ilçesinin, aynı zamanda yazar ve şair olan Milli Eğitim Müdürü Şahan Çoker tarafından kaleme alınan iki bölümlük absürt oyunun kadrosu da öğretmen, öğrenci ve velilerden oluşuyor. İlçe Halk Eğitim Merkezi bünyesinde kurulan Bayraklı Öğretmenler Tiyatrosu’nun bu gönüllü oyuncuları, 9 Aralık’taki ilk gösterimden sonra şimdi de Afyonkarahisar, Uşak ve İzmir’in ilçelerinde dolaşacak. Cengiz Tulgar’ın sahneye koyup yönettiği oyunun müzikleri Serap Karadağ ve Engin Bayrak’a ait.

Eflatun’dan günümüze birçok felsefe ve edebiyat akımının içinde hayatı tartıştıran oyunun 30 kişilik kadrosunda 12 öğrenci, 4 öğretmen, 6 emekli öğretmen ve 2 veli de bulunuyor. Şimdiye kadar öngörülenin tersine öğretmen karakterler, kendilerini birçok olumsuzlukla yüzleştiriyor. Modernitenin temel kabullerinin ve teknolojinin, düşünülenin tam tersine insanı mutlu etmek bir yana, maddesel çıkarcılıkla yalnızlaştırdığını göstermeye çalışan oyunun anlatımı, yazarının aynı zamanda şair olmasından kaynaklanan şiirsellikle, soytarı, hayalet ve karga gibi kişileştirilmiş imgelerle zaman zaman bir üst dile dönüşüyor. Işık efektleri, müzik ve figürlere ilginç kostümler de eklenince, söze dayalı felsefi yapının sıkıcılığını, yerini masalsı bir cazibeye bırakıyor. Oyunda düşle gerçek arasındaki ince çizgide ilerleyen, ideallerle gerçekler arasında sıkışıp kalmak ve merkezini kendinin oluşturduğu genişleyen çemberler içindeki dünyayı sorgulamak gibi temalar, düzen, düzensizlik ve hesaplaşmalar işleniyor. Absürde yakın anlatım ve ironik bir yaklaşım sözkonusu. Sezai Karakoç’un şiirlerinin de yer aldığı oyunu, kökleriyle barışık modern bir anlatım olarak da tanımlamak mümkün.

Oyun hakkında bilgi veren Çoker, şunları söylüyor: "Emekli ve çalışan öğretmenler, öğrenciler ve veliler görev aldı. Eğitimle ilgili herkesi bir amaç etrafında toplayabilmenin mutluluğunu yaşıyorum. Bahaneler toplumu olduk, hep kötü ötekilerden bahsediyoruz. Soyut hainlerimiz var ama hep öbürleri. Günden güne korku filmine dönen, ölüm haritaları ve ceset isimleriyle dolan dünyada, adaletsizliğin ve suçun alabildiğine yükseldiği dünyada, şehvetle aşkın karıştığı, plastik bir ahlâk dünyasında bizim hiç suçumuz ya da bu kötü gidişte hiç payımız yok mu? Cidden yavan ekmeğin bile bölüşülebilir olduğunu hatırlıyor muyuz?"

ŞAHAN ÇOKER

"Kralın Atları", "Ben Büyüyünce Tilki Olacağım", "Milenyuma Göndermeler" ve "Babam Bana Televizyon Aldı" isimli oyunları daha önce amatör topluluklarca sergilenen Şahan Çoker, 1964 yılında Tokat’ın Zile ilçesinde doğdu. Babasının memuriyeti sebebiyle çocukluğu çeşitli taşra kasabalarında geçti. Yazdıkları, üniversite tahsili için Ankara’ya gitmesinden sonra eski Zaman gazetesi, Mavera, İkindi Yazıları, Kelime, Hatay, Dolunay, Düşün, İtiraz, Ülke, Gerçek Hayat ve Ege Life gibi dergilerde yayımladı. Şiirde İkinci Yeni kuşağının ve özellikle İsmet Özel’in etkisinde kaldı. Genellikle toplum temalarını işleyen Çoker, resim ve tiyatroyla da ilgilendi. "Sarı Ceketli Yalnızlık" adlı kitabı, 2005 yılında Vadi Yayınları’ndan çıktı. Türk Kızılay Derneği şube yönetim kurulunda da çalışan ve Türkiye Yazarlar Birliği üyesi olan Şahan Çoker, şu anda Bayraklı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevini yürütüyor. (CİHAN) (Cihan Haber

Yorumlar
"Ölü Öğretmenler Kooperatifi Turneye Çıkıyor" haberine henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.

Yorum Yapın

Ölü Öğretmenler Kooperatifi Turneye Çıkıyor ile ilgili yorum yapabilmek için üye olmalısınız.

Üye Ol Üyelik Girişi Yap

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.