ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Kötülük etmeden pişman olmanın en iyi şekli, iyilik etmektir. BRETONNE Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

Felsefeye giriş kitabı mı, emperyalizme methiye risâlesi mi?

ahker
103 Yazısı Kayıtlı


Felsefeye giriş kitabı mı, emperyalizme methiye risâlesi mi?
Takiyettin Mengüşoğlu; İstanbul Üniversitesi-Felsefe Bölümü’nde uzun yıllar hocalık etmiş bir profesör. 1978’de emekliye ayrılmış. Hocalığına yetişemedim. Biz felsefede öğrenciyken vefat etmişti (1983). Gâyet net hatırlıyorum: Çok güneşli bir Nisan veya Mayıs günüydü. Merkez Bina’da düzenlenen cenâze töreninde, o zamanlar doçent olan, en sevdiğimiz hocalarımızdan Uluğ Nutku, müteessir-duygulu konuşmasının bir yerinde, biz öğrencilerine dönerek: “Hepiniz birer Sokrates adayısınız, unutmayın” demişti, “Takiyetttin Hoca’nın mîrasını kuşaktan kuşağa devretmekle yükümlüsünüz”.

Mengüşoğlu’nun felsefî çalışmalarının temelinde “insan” vardır. Dolayısıyla, felsefî antropolojide yoğunlaşmıştır. Bol kitaplı biri değildir. Eserleri arasında ikisiözellikle dikkat çeker: Felsefeye Giriş, İnsan Felsefesi. Bu yazıda, Felsefeye Giriş üzerinde duracağım.

Yukarıda, Mengüşoğlu’nun “insan” temelli çalıştığını söylemiştim. Öyledir, büyütecini insana yöneltmiştir. “İnsanın varoluş gerçe(kli)ği”ni çözümlemektir asal amacı. Öyledir de, bunu yaparken, nasıl bir kültürel-dilsel zeminden hareket etmiştir; felsefenin dilsel çevrimini, “Türkçe felsefe”nin olanaklarını genişletmiş midir; bu noktalardan baktıkta, Mengüşoğlu için, ne yazık ki pek olumlu konuşamayacağım. Büyüteci insana doğrultmak yetmez, doğrultunun yöntemini ve açısını da doğru saptamak gerekir. Mengüşoğlu başaramamıştır bunu.

İyi şair, iyi denemeci (ve felsefe öğretmeni) Metin Altıok, Hoca’nın bu eserini, bir deneme kitabında, bana göre çok sert ama, hiç de haksız sayılamayacak bir üslupla “felsefe postuna bürünmüş kültür emperyalizmi” (Bkz: Şiirin İlk Atlası, Metin Altıok, Yapı Kredi Yayınları) olarak adlandırır. Ben, Mengüşoğlu’nun bile-isteye kültür emperyalizmi avukatlığı rolünü üstlendiğini veya Batı emperyalizmi felsefesi’nin Türkiye acenteliğine soyunduğunu sanmıyorum. En ufak bir ihtimâl de vermem buna. Gelgelelim, 40 yıl felsefe hocalığında bulunmuş ve döneminde etkili de olmuş bir felsefecinin, “felsefe dili” o


"Felsefeye Giriş Kitabı mı, Emperyalizme Methiye Risâlesi mi?" içeriğini
okumaya devam etmek için ücretsiz üye ol


Edebiyat Defteri'ne zaten üye misin? Üyelik Girişi Yap


Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.