ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Akıllı bir insan kazandığı paranın bırazını, aldığı nasihatın ise birçoğunu bir yana koyar. Harry Carns Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

Solhan yibo'daki iyilik meleklerimiz

Ömer Adar
40 Yazısı Kayıtlı


Solhan yibo'daki iyilik meleklerimiz
SOLHAN YİBO’DAKİ İYİLİK MELEKLERİMİZ

Büyüklerimizden “nerede o eski öğretmenler” sözünü ne çok duyarız. Kimileri kullandıkları o ne idüğü belirsiz cümlenin arkasına sıra sıra dizerler yeni cümlelerini. “Gördüğümüz yerde saklanacak yer arardık” dediklerine rastlarız, bazen de yeni neslin yeterince terbiye edilemediğinden söz eder dururlar. Her zaman olduğu gibi eski neslin terbiye edilmesinde eski zamanın öğretmenlerine abartılı bir şekilde pay ayrılır; zamane öğretmenlere de benzer şekilde yetersizlik atfedilir.

Gerçek durumun hiç de öyle olmadığını en iyi bilen nesillerdeniz biz. Önce, o çok övdükleri köy enstitülerinden yetişen, sonra da öğretmen okullarından yetişen öğretmenlerin cümlesinden ders aldık, cümlesini ölçtük biçtik; lakin hiç birisi eğitim fakültelerinden mezun olmuş zamane öğretmenlerin eline su dökemez bana göre.

Hak etmediği kadar övgüler allan o anlı şanlı köy enstitülerinin ortaya çıktığı tarihsel koşullarla, o koşullarda öğretmene yüklenen özel misyonu ortaya koyarak meseleyi tartışmak daha doğru olur. Cumhuriyetin kurulmasını müteakiben topyekûn bir kalkınma hamlesi başlatılmıştı. Bu kutsal mücadelenin en önemli silâhşorlarıydı öğretmenler. Anadolu’nun kentinde, köyünde cehalet kol geziyordu. Osmanlıdan gelen bilimsel düşünceye duyulan tereddüdün ve yabancılaşmanın kırılması gerekiyordu. Atatürk ve silah arkadaşlarının başlattığı reform ve değişiklikleri Anadolu’nun köyüne, kırsalına götürme görevini yapıyordu öğretmenler. Bu nedenle işleri çok zor, bir o kadar da anlamlıydı. Sanayisinin yok noktasında olduğu; geri ve ilkel tarımdaki karasabana dayalı üretim şeklinin terk edilerek yerine traktörün ikame edilmesinden tutunuz da yeni Türk alfabesinin kabulüne kadar bir dizi zor işlerde rol almışlardı onlar. Oysa bugün öğretmenlerimiz için bu denli zor ve meşakkatli görev ve sorumluluklar yoktur artık. İnanıyorum ki, görev düşmesi halinde zamane öğretmenler, eski mesl


"SOLHAN YİBO'DAKİ İYİLİK MELEKLERİMİZ" içeriğini
okumaya devam etmek için ücretsiz üye ol


Edebiyat Defteri'ne zaten üye misin? Üyelik Girişi Yap


En Çok Okunan Yazıları
Son Eklediği Yazılar
BERDEL
Berdel
Ömer Adar
354 0
ŞEYHİN DUASI
Şeyhin duası
Ömer Adar
353 0
NURE'NİN KÖTÜ KADERİ
Nure'nin kötü kaderi
Ömer Adar
420 0
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.