ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Alıcılar almaz, vericiler alır. Eugene Benge Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

Bir tarihi bildirge:dengbêjî

bilimez
9 Yazısı Kayıtlı


Bir tarihi bildirge:dengbêjî
Anahtar sözcükler:"Dengbêj,tiyatro,anlatı, gösteri, kültür"

1-) Kürtlerde Dengbêjlik Kültürü
Dengbêjlik kürt sözlü edebiyatında klam ve stran sanatıdır. Deng"ses",bêj"söylemek"bu stran sanatının kelime kökenidir."Dengbêj"ise bu stran ve klamları gırtlak gücüyle söyleyen kişidir.
Sözün dengeyle, uyumla, analiz edilmesini sağlamıştır."Deng"söyleyenler genelde köy köy dolaşarak, önem taşıyan kişilerin hayatlarını dile aldıkları destanlar, klamlar, kasideler ve ilahiler ile gerçek hikayeleri sürdürmektedirler.
Kimileri erbane(tef),bılur(kaval) gibi çalgılarla söyleseler de Dengbêjlerin çoğu yine olduğu gibi gırtlak gücüne da dayanır. Ses ve söz bu sayede bir araya gelir.
Bu sebeple Dengbêjlik birer Kürt felsefesini oluşturur. İçeriğinde yaşamı, aşkı,öyküyü, damarı, mitosları,töreyi,ülkeyi ve dünyayı kültürel alanda disipline etmiştir. Dengbêjliğin sadece müzik alanında eserleri yoktur. Tiyatro ve edebiyatın ana damarlarından, bedene ve nefese giden yolu oluşturur. Nasıl şüphesiz müzik eşliğinde uygulanan Opera tek başına tiyatro-ses sanatıysa, Dengbêjlikte bir tiyatro-ses sanatıdır.
Dengbêjlik halkın eski toplumsal kültürünü ve temel altyapısı onun sosyolojik ve sosyokültürel sözlü edebiyatında insanların hüzün ve acılı aşk misyonunu oluşturmasını sağlamıştır. Dolayısıyla Kürtlerin temelinde bu Dengbêjlik var olduğu sebebiyle, Kürtler şu gibi Dengbêjlikten vazgeçememiştir. Dengbêjlik bal gibi felsefi-edebiyattır. Yaşayan, canlı tarih kitaplarıdır.Yaşar KEMAL ve Mehmed UZUN, romanlarında bol bol bahsederler...
2-İlk Dengbêj Kimdir ?
İlk Dengbêjliğin ne vakit yapıldığı tam olarak bilinmemektedir."Mem Û Zîn"yazarı "Ahmed-î Xanî" Memé Alan kılamını Mem ile Zin ismiyle 1692 senesinde kaleme aldığında göre kayıtlı ilk eserin bu olduğu kabul edilir. Ama Dengbêjliğin binli yıllardan gelen bir gelenek türü olduğu genel kabul olarak görülüyor.
3-)Kılamın Özellikleri Nedir ?
Dengbêj eserlerine kılam denir. Uzun ve kısa olarak b


"Bir Tarihi Bildirge:Dengbêjî" içeriğini
okumaya devam etmek için ücretsiz üye ol


Edebiyat Defteri'ne zaten üye misin? Üyelik Girişi Yap


En Çok Okunan Yazıları
Gülmek Ve Ağlamak
Gülmek ve ağlamak
bilimez
518
Ölüm
Ölüm
bilimez
438
Öyle ki
Öyle ki
bilimez
310
SEVGİSİZLİK
Sevgisizlik
bilimez
309
Ne Olursa Olsun...!
Ne olursa olsun...!
bilimez
302
Son Eklediği Yazılar
SİZE YARDIM
Size yardım
bilimez
221 0
SEVGİSİZLİK
Sevgisizlik
bilimez
309 0
MUTLAKA OKUYUN
Mutlaka okuyun
bilimez
280 0
yalnızlık
Yalnızlık
bilimez
238 0
Ne Olursa Olsun...!
Ne olursa olsun...!
bilimez
302 0
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.