ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Şimdiye kadar hiç kimse taklit yoluyla büyüklüğe ulaşamamıştır. -- Samuel Johnson Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

Nasıl solcu oldum

Tevfik Tekmen
89 Yazısı Kayıtlı


Nasıl solcu oldum

ne sağcıyım ne solcu, somuncuyum somuncu
ne sağcıyım ne solcu, oduncuyum oduncu
ne sağcıyım ne solcu, futbolcuyum futbolcu
ne sağcıyım ne solcu...


Nenem derdi hep: “Oğlum, bir toplumun içindeysen ve toplumsal bir hareketin içindeysen her daim çok dikkatli ol! Yani akıllı ol. Uçlar her zaman tehlikelidir! Yani risklidir…” Ve kendince, kendi bildiğince, kendi çevresinden örnekler verip öğütler ederdi.
Mesela: “Önde bir deve gider, diğer develer onu takip eder. Kuşlar sürüyle göç eder ve önde öncü bir kuş gider.”
Nenemin yaşadığı yerde deniz yoktu ama o balıkları da bilirdi. Ve bana derdi; “Balıklar derin denizlerde sürüyle gezer ve sürünün başını bir balık çeker.”
Nenemin en iyi bildiği ne? O bir köylü kadını. Köyde de sığır var, davar var, tavuk var. Nenem en iyi onları bilir. İnsanlar sürü, hayvanlar sürü sürü; neneme göre sürüye en iyi örnek de koyun sürüsü. Koyunlar sürüyle gezer, sürüyle yer içer. Ama bu koyunlar gitmesini hiç bilmezler. Hele yazın… Sıcak beyinlerine geçince koyun başlarını birbirinin apışına sokup öylece öbekleşirler. Bu yüzden koyun sürüsünün başını keçiler çeker.
Sürüye, sürü psikolojisine dair, aslında biraz ayıp oluyor; toplum ve topluluk psikolojisine dair nenemin bana aktardığı örnekler pek çoktu.
Der ve eklerdi: “İlk tehlike önde gidenindir. Sürü bir uçuruma sürükleniyorsa ilk o düşer. Bu bir risk ama o bir lider! İlerde bir tuzak varsa kapana ilk o girer. Bir kurşun gelecekse ilk ona değer. Bu yüzden en önde gitmek iyi değildir. Ya geri? Geri, yani en geri de iyi değildir. Bu dünyanın haline lanet olsun ki; pusu kuranlar ileride, sinsiler geride! Mesela akıllı ve kurnaz geçinen ileride, gizlenmiş bir mevziin içinde… Sürü yürüyüp gitmekte, aç bir kurtsa sürünün peşinde. Geride ve sinsice! Geride galanı gurt kapar gızanım!”
Yani nenem bana derdi ki; “Ne çok önde git, ne çok geri kal; orta iyidir! Yol üstüne kurulmuş bir pusu varsa ilk öndeki düşer. Sinsi de ilk geridekini enseler. Ortanın keyfi iyidir.”


"Nasıl Solcu Oldum" içeriğini
okumaya devam etmek için ücretsiz üye ol


Edebiyat Defteri'ne zaten üye misin? Üyelik Girişi Yap


En Çok Okunan Yazıları
Ölümsüzlük Otu
Ölümsüzlük otu
Tevfik Tekmen
1 1357 0
Mağaradaki Cin
Mağaradaki cin
Tevfik Tekmen
1306 0
Mavi Gömlek
Mavi gömlek
Tevfik Tekmen
1129 0
İşte Aşk Bu
İşte aşk bu
Tevfik Tekmen
1042 1
Ölüler Dirildi
Ölüler dirildi
Tevfik Tekmen
1 971 0
Son Eklediği Yazılar
ERGENEKONDAN ÇIKMAK
Ergenekondan çıkmak
Tevfik Tekmen
105 0
...
...
Tevfik Tekmen
185 0
BÜYÜK BİR AŞK HİKAYESİ/1
Büyük bir aşk hikayesi/1
Tevfik Tekmen
168 0
gaibin çocukları
Gaibin çocukları
Tevfik Tekmen
86 0
Atlar Ve Rüzgar/2
Atlar ve rüzgar/2
Tevfik Tekmen
163 0
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.