ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Dün rüya, yarın hayaldir Dünü mutlu, yarını umutlu yapan bugündür. Onun için bugüne iyi bak, Gülümse.. Halil Cibran Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

Aha da yazıyorum..bir daha bana sormayın 'evet mi hayır mı diyeyim?' diye--- lütfen ya tamamını okuyun öyle yorum yazın ya da pas geçin bu yazıyı.

sami biberoğulları
1264 Yazısı Kayıtlı


AHA DA YAZIYORUM..BİR DAHA BANA SORMAYIN 'EVET Mİ HAYIR MI DİYEYİM?' DİYE--- LÜTFEN YA TAMAMINI OKUYUN ÖYLE YORUM YAZIN YA DA PAS GEÇİN BU YAZIYI.

Aha da yazıyorum..bir daha bana sormayın 'evet mi hayır mı diyeyim?' diye--- lütfen ya tamamını okuyun öyle yorum yazın ya da pas geçin bu yazıyı.
Anayasanın değiştirelecek/ ya da vatandaşın oylarıyla değiştirilemeyecek 18 maddesini tek tek ele alarak neye evet neye hayır diyeceğimizi yazmaya çalıştım.( Teknik kavramlardan mümkün olduğu kadar soyutlayarak .) Bundan sonra artık kimse bana sormasın ’ Evet mi Hayır mı diyeyim’ Diye.
*************************************************************************
1- Mahkemelerin bağımsız olmasını istiyorsanız ’ HAYIR’ diyeceksiniz.
Mahkemelerin hem bağımsız hem tarafsız olmasını istiyorsanız ’EVET’ Diyeceksiniz.

2- ’Milletvekili sayısı 550 de kalsın diye düşünüyorsanız ’ Hayır’
Milletvekili sayısı 600 olsun diyorsanız ’EVET’ Diyeceksiniz

3- 17 Yaşındaki çocukların -yaşlarının bağımsız(!) mahkemelerce büyültülerek - idam edildiği bir ülkede ’18 Yaşında milletvekili görmek istemiyorum. 25 Yaş altında milletvekili olmaz’ Diyorsanız ’HAYIR’

’ On sekiz yaşında rahatlıkla müebbed hapis cezası verilebildiği gibi milletin vekilini seçme hakkına da sahip olan bir genç, seçilme hakkına niçin sahip olmasın ki?’ Diyorsanız ’EVET’ Diyeceksiniz

4- ’Milletimin vekilini ve cumhurumun başını dört yılda bir seçmek istiyorum’ Diyorsanız ’ HAYIR’
’ Milletimin vekilini ve Devletimin başını beş yılda bir seçmek istiyorum’ Diyorsanız ’ EVET’ Diyeceksiniz.

5- TBMM nin görev ve yetkilerinin

1. Kanun koymak, değiştirmek ve kaldırmak.
2. Bakanlar Kurulu ve bakanları denetlemek.
3. Bakanlar Kuruluna belli konularda kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi vermek.
4. Bütçe ve kesin hesap kanun tasarılarını görüşmek ve kabul etmek.
5. Para basılmasına karar vermek.
6. Savaş ilanına karar vermek.
7. Milletlerarası antlaşmaların onaylanmasını uygun bulmak.
8. Anayasanın 14. maddesindeki fiillerden dolayı hüküm giyenler hariç olmak üzere, genel ve özel af ilanına karar vermek.
9. Mahkemelerce verilip kesinleşen ölüm cezalarının yer


"AHA DA YAZIYORUM..BİR DAHA BANA SORMAYIN 'EVET Mİ HAYIR MI DİYEYİM?' DİYE--- LÜTFEN YA TAMAMINI OKUYUN ÖYLE YORUM YAZIN YA DA PAS GEÇİN BU YAZIYI. " içeriğini
okumaya devam etmek için ücretsiz üye ol


Edebiyat Defteri'ne zaten üye misin? Üyelik Girişi Yap


Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.